VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové muzeum se chystá na unikátní výstavu

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU - Čtyři měsíce života má za sebou nově otevřené Muzeum Světelska v zámku ve Světlé. Za tu dobu je navštívilo více než tisíc lidí. Další by mohli dorazit během zimy, protože muzeum bude jako jedno z mála v regionu přístupné celý rok – byť pouze po předchozí telefonické domluvě.

23.10.2007
SDÍLEJ:

Otevřeno i v zimě. Jedno z mála muzeí, která budou mít otevřeno i přes zimu, najdou návštěvníci ve světelském zámku. K vidění jsou zde i obrazy neprávem zapomenutého malíře Václava Hradeckého. Na fotografii vedoucí muzea Martin Vlček.Foto: DENÍK/Hana Tonarová

Chtějí kamenictví

„Současná stálá expozice je sestavená z materiálů o historii města a o významných osobnostech a rodácích Světelska. A k vidění bude ještě do poloviny prosince unikátní výstava obrazů akademického malíře a místního rodáka Václava Hradeckého,“ prozradil vedoucí muzea Martin Vlček.

Výstava je jedinečná v tom, že obrazy byly desítky let uloženy v Památníku národního písemnictví v Praze a veřejnost je vůbec nezná. A přitom je Hradecký zapomenut neprávem.

V příštím roce by měla muzeum obsadit výstava k 90. výročí české státnosti, která by se týkala legionářů. Muzeum jedná o zápůjčkách s pražským Vojenským historickým muzeem. Mělo by jít o dlouhodobou výstavu uniforem, zbraní, medailí a dokumentů a potrvá od jara do podzimu.

„Pokud by měli lidé ze Světelska po svých příbuzných, kteří prošli legiemi, nějaké věci, budeme rádi, kdyby je zapůjčili nebo nás nechali pořídit kopie. Z regionu bylo v legiích asi padesát lidí,“ sdělil Vlček.

Zároveň začal spolek se spolupracovníky připravovat koncepci budoucí stálé expozice o kamenictví v regionu. Na starost ji má Jaroslav Fieger, který léta učil na kamenickém učilišti v nedaleké Lipnici. „Chceme návštěvníkům přiblížit významnou kamenickou oblast, která tu v minulosti byla,“ prozradil Fieger.

V říjnu a listopadu je otevřeno od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

Nástroje, druhy hornin, ale i fotografie

V expozici nesmí chybět zmínka o dobývání kamene v lipnických a světelských dolech, množství fotografií i dokumentů, z nichž některé zapůjčí příbuzní významných majitelů kamenických firem.

Samozřejmostí bude technika používaná pro opracování kamene, zmínka o tom, jak se kámen dopravoval, jak se zpracovával v lomech i pak při výrobě v dílnách. „Počítáme také s vystavením nástrojů, přiblížíme pracovní postupy. Bude zde i geologická část, aby se lidé dozvěděli, jaký kámen se tu těžil a jaké další horniny a minerály se tu vyskytují,“ dodal Fieger. Čerpat se dá i z archivu hořické průmyslovky, kde většina mistrů kameníků získala v minulosti vzdělání.

Kromě expozice o kameničině by se muzeum mělo rozrůst o výstavu mapující sklářství na Světelsku. Půjde o historii hutnictví i broušení skla a na její přípravu bude spolek potřebovat minimálně dva roky. „Nejtěžší bude shánění exponátů, majitelé hutí jsou již mrtví a sklářství tu bylo navíc dost specifické, takže nemůžeme opisovat z jiných sklářských oblastí,“ prozradil vedoucí.

Muzeum se nachází v prostorách zámku, který patří kraji a kde sídlí střední škola. Provozuje ho však Vlastivědný spolek Světelsko, který zaměstnává svého člena Martina Vlčka. Na provoz přispívá světelská radnice. „Tak by to mělo zůstat zhruba pět let, než se expozice kompletně dobuduje,“ řekl Vlček. Počítá se například i se vznikem výstavní síně na krátkodobé výstavy.

„Letošní a příští rok je takovým rokem zkušebním. Chceme si ověřit, kdy je největší návštěvnost a jaké budou náklady. Nájem neplatíme, z topení hradíme poměrnou část škole, elektřinu platíme přímo dodavateli,“ vysvětlil místostarosta Josef Böhm, který je zároveň členem vlastivědného spolku.

23.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení