VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Stránský: Literatura kultivuje jazyk

HAVLÍČKŮV BROD - Jiří Stránský byl dlouholetým prezidentem Českého centra Mezinárodního PEN klubu (mezinárodní sdružení spisovatelů). Do povědomí svých příznivců se asi nejvíce vryl svým románem Zdivočelá země, který byl také zfilmován.

24.10.2007
SDÍLEJ:

Jiří StránskýFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Co na tomto spisovateli může být zajímavé pro Vysočinu? Zatím ještě nevynechal ani jeden ročník veletrhu knih v Havlíčkově Brodě.

Byl ten letošní ročník veletrhu v něčem jiný než ty předchozí?

Jeho úroveň neustále stoupá. Je zde víc lidí, a dokonce i stánků. Letos byl výjimečný předáváním cen. Velice mě potěšilo, protože celé to předávání trvalo necelou půlhodinu, a když jsem se ptal, jak to, že se jim to tentokrát tak pěkně podařilo, když loni bylo tak dlouhé. A oni mi na to odpověděli, že loni byly volby. To je přece nádherné zdůvodnění! (smích)

Myslíte si, že s postupem času bude potřeba lidí číst knihy nižší a že je nahradí třeba internet?

Ne. Já si myslím, že naopak. Několik let jsem učil na vysoké škole, takže vím z vlastní zkušenosti, že řada mých studentů se dostala ke knížkám díky internetu. Je to tak, že vztah ke knížce v sobě má člověk už zakódovaný. A když se o tom dozví z té chladné obrazovky monitoru, zatouží si potom „šmátnout“. Je to vlastně i otázka fyzického vztahu, nejen duchovního.

Je podle vás čtení knih důležité?

Kdyby kvůli ničemu jinému, tak jenom kvůli tomu, že literatura kultivuje náš jazyk. A ten náš jazyk, zvláště v poslední době, to tak strašně potřebuje. Ničí ho někteří novináři, ale také mobily a různá chatování. Nedávno jsem musel zklamat některé děti, které byly hodně „odvázané“ z toho, že píšou for you (anglicky pro tebe – pozn. red.) jako čtyřku a k tomu u (4U). Říkal jsem jim, že to rozhodně není nic nového, protože už v 19. století měl slavný český spisovatel Ignát Herrmann nádhernou postavu prostého českého člověka, který se jmenoval Vavřinec Lebeda. Psal kritiky na hry a opery v Národním divadle svým jazykem. A napsal, že pan Vojan se mu líbil, pře 100 že a tak dále. (smích)

Co pro vás znamená kniha? Jaké pocity máte při vyslovení tohoto slova?

Nedávno mi v jednom rádiu moderátor říkal, že slyšel, že je veliký rozdíl mezi tím, že čtu a že si čtu. Takže některé knížky jenom čtu a některé si čtu. Ty, které si čtu, jsem si přivlastnil daleko víc, protože si mě nějakým způsobem vybraly.

Dáváte a dostáváte rád knížky jako dárek?

V tomto jsem trošku štvanec. Tím, že já sám jsem spisovatel a okruh mých čtenářů se neustále zvětšuje, spíš ty knížky neustále věnuju. Dělá mi radost, že lidé ty knížky chtějí, protože píšu o věcech, na které by se nemělo zapomínat. Knihy i rád dostávám. Mám jen ten problém, že jich dostávám tolik, že je nestíhám číst, protože ještě stále pracuju.

Co byste poradil člověku, který by za vámi přišel s tím, že chce napsat knihu?

Nejdřív bych mu doporučil, aby sám sebe vyzkoušel. Jestli mu to jde a jestli ovládá jazyk. Když jsem dostal své první studenty, říkal jsem jim, že by měli nejdříve zkusit takzvanou kozérii. To je jeden z nejmenších literárních útvarů a je to příběh slova. Radil jsem jim, aby si vytyčili jedno slovo. Mohla to být konkréta, abstrakta, sláva, kráva, hlávka, prostě cokoliv je napadlo. A na to slovo aby napsali jenom na jednu stránku písanky pro obecné školy příběh slova s jedinou malinkou podmínkou – že tam alespoň jedna jediná myšlenka musí být jejich vlastní. A když zjistí, že není, aby se nad sebou zamysleli. (smích)

ŽIVOTNÍ DATA

Jiří Stránský (* 12. srpna 1931) je český spisovatel, scenárista, dramatik, překladatel. Studoval gymnázium, měl maturovat v roce 1950, byl však ze školy těsně před maturitou z politických důvodů vyloučen. Živil se pak manuálně, později nastoupil do tiskového oddělení pražského propagačního podniku, kde pracoval až do odvodu do lidové armády k PTP útvarům. V lednu roku 1953 byl zatčen a obviněn z velezrady. Za tento vykonstruovaný zločin byl komunistickou justicí odsouzen na osm let vězení. Ve vězení prošel několik pracovních táborů včetně jáchymovských uranových dolů. Roku 1960 byl amnestován. Po propuštění se živil jako dělník, externě spolupracoval jako asistent s filmovým studiem Barrandov. Roku 1974 byl za údajné „nedovolené machinace“ odsouzen na tři a půl roku do vězení (podmíněně propuštěn po polovině trestu). Po návratu z vězení pracoval jako technik u Benziny až do roku 1990 a v této době dále externě spolupracoval s filmem. Po roce 1989 začal znovu publikovat především v Literárních novinách, Listech a Lidových novinách, roku 1990 se stal spisovatelem z povolání, ale ještě téhož roku přijal nabídku vedoucího v zahraničním oddělení Českého literárního fondu. Roku 1992 byl zvolen prezidentem Českého centra Mezinárodního PEN klubu a roku 1995 se stal předsedou Rady Národní knihovny, které předsedal do roku 1998.

Zdroj: http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/133307-jiri-stransky

24.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Stonařovská palírna má práci už od července. Pálí zde všechno možné, nejvíce však jablka, švestky, meruňky, hrušky a třešně. Pokud se ovšem urodí.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Ekologové zkoumají, jaký vliv na přírodu by měla cyklostezka přes Stvořidla

Světlá nad Sázavou – Milovníci cykloturistiky a malebných zákoutí řeky Sázavy by se mohli dočkat cyklostezky, která by propojila Ledeč nad Sázavou se Světlou. Stezka by vedla přes Stvořidla a nesla jméno, které je se Sázavou neodmyslitelně spjato. Cyklostezka Jaroslava Foglara. V místech, kde by cyklostezka mohla stát, v současnosti probíhá odborný výzkum. Znalci zjišťují, jaký dopad by cyklostezka měla na zdejší faunu i flóru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení