VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O Dušičkách se na hřbitovech v kraji Vysočina zastavují i Němci

VYSOČINA - O Dušičkách se mezi početnými návštěvníky hřbitovů na Vysočině objevují i Němci. Zavzpomínat na své předky přijíždějí do míst, v nichž bylo do konce druhé světové války husté německé osídlení. Velká část německých hrobů za posledních šest desetiletí zmizela.

27.10.2007
SDÍLEJ:

Dušičky, ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Jelínek

Ale řadu z těch, které přečkaly dobu socialismu, příbuzní později opravili a starají se o ně dodnes. Velký počet návštěvníků z Německa jezdí do Jihlavy i okolních obcí, řekl ČTK jihlavský historik Zdeněk Jaroš.

Němci se začali vracet na místa svého dětství od roku 1990. „Mnoho z nich obnovilo hroby svých příbuzných, někdy i celé hřbitovy,“ uvedl Jaroš. Opraven byl například poničený hřbitov v Hybrálci u Jihlavy. V některých obcích se ale žádné známky staletého česko-německého soužití nedochovaly. Noví obyvatelé občas použili pěkné pomníky na své hroby. Staré nápisy osekali; někdy je jen popsanou částí obrátili ke hřbitovní zdi.

Hřbitovy podávají osobitou výpověď o proměnách života v kraji, skrývají i cenná umělecká díla. Památkově chráněno je asi 26 židovských hřbitovů a památky jsou evidovány také na 28 křesťanských hřbitovech, vypočítala Jana Zadražilová z krajského oddělení památkové péče.

Mezi nejvýznamnější židovské hřbitovy na Vysočině patří ten třebíčský, který je národní kulturní památkou a je součástí komplexu památek na seznamu UNESCO. Hřbitov zabírá 12.000 metrů čtverečních a patří k největším svého druhu v Česku. Podle tradice se na něm nachází skoro 3000 náhrobků, nejstarší je z roku 1625.

Z křesťanských pohřebišť vyniká například Dolní hřbitov s barokní kompozicí ve Žďáru nad Sázavou, který vznikl v roce 1709 naproti zámku. Navrhl ho slavný stavitel Jan Blažej Santini. Jediné dochované pohřebiště vojáků z napoleonských válek je v kraji možno navštívit u Světlé nad Sázavou. V hromadném hrobě byli přibližně před 200 lety pochováni muži, kteří zemřeli kvůli epidemiím.

V Jaroměřicích nad Rokytnou se lidé mohou zastavit u hrobu významného českého básníka Otokara Březiny, v Tasově je pochován básník Jakub Deml. Návštěvníci hřbitova v Krucemburku míjejí hrob malíře Jana Zrzavého, v Lipnici nad Sázavou je pohřben spisovatel Jaroslav Hašek.

Autorem několika uměleckých náhrobků v kraji je sochař František Bílek - nacházejí se v Jaroměřicích nad Rokytnou, Tasově, Jinošově či Nové Říši. Pomník padlým s názvem Zaváté šlépěje na jihlavském Ústředním hřbitově vytvořil sochař Jaroslav Šlezinger, který byl nespravedlivě vězněn nacisty i komunisty.

Staré hroby významných podnikatelů a osobností mívají bohatou sochařskou výzdobu. Podle některých odborníků ale bylo mnoho náhrobků z kraje odvezeno v 90. letech minulého století do zahraničí. Kamenosochaři i správci hřbitovů v kraji, které oslovila ČTK, se shodli na tom, že nové umělecky zpracované hroby se nyní na Vysočině objevují jen velmi výjimečně. Lidé si pořizují jednoduché žulové náhrobky, v poslední době i s podobenkami svých blízkých.

V krajském městě Jihlavě, v němž žije 50.000 lidí, jsou dva funkční hřbitovy. Celkem je na nich asi 15.500 hrobů, a to včetně urnových. Starší a větší z nich, Ústřední, byl založen v roce 1868 a zabírá 12 hektarů. Jeho součástí je velké vojenské pohřebiště, v němž jsou uloženy oběti první světové války, i padlí Rusové a Němci z armád bojujících ve druhé světové válce.

Na Vysočině se nachází i zřejmě nejmenší funkční hřbitov v České republice. Leží v obci Hluboké na Třebíčsku a zaujímá plochu 102 metrů čtverečních. Pod korunami devíti letitých lip a javorů se tam ukrývá sedm hrobů. První písemná zmínka o tomto evangelickém hřbitovu pochází z roku 1885.

27.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení