Vysočina by měla patřit mezi regiony, které na změně v přerozdělování daňových příjmů vydělají nejvíc, protože má mnoho malých obcí, jejichž příjmy byly posíleny nejvýrazněji. Jak dnes zjistila ČTK, obecní úřady chtějí peníze použít například na opravu zanedbaných silnic.

Z daní, které vybírá stát, dostane letos 704 obcí na Vysočině 3,77 miliardy korun, v příštím roce by to mělo být 4,18 miliardy. Nejvíc si polepší obce do 100 lidí, které dostávají v průměru asi 4800 korun na obyvatele. Jejich roční příjem by se měl zhruba zdvojnásobit. Obce do 200 obyvatel budou mít navíc asi 37 procent. Na Vysočině je méně než 200 lidí skoro v polovině obcí.

Ve Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku žije jen něco přes 20 stálých obyvatel. Roční příjem nejmenší obce v kraji se nyní pohybuje kolem 200.000 korun. Starosta František Plášil je s chystaným vylepšením spokojen. „Takhle mohu něco dělat tak jednou za tři roky, když něco našetřím,“ vysvětlil. Lhota potřebuje peníze na místní komunikace či na nový obecní úřad.

„Určitě máme zanedbané cesty, to nás hodně tíží,“ řekl Luboš Nosek, starosta Kostelní Myslové na Jihlavsku. Obec, která má asi 60 stálých obyvatel, se stará asi o pět kilometrů silnic. Na opravy peníze stačit nebudou, ani když rozpočet stoupne. Starosta ale bude mít větší šanci zaplatit povinný podíl obce, pokud na plánované akce získá dotaci.

„Je to pomoc, ale malá,“ zhodnotil Miloš Brabec, starosta Tří Studní, které patří do rekreační oblasti u Nového Města na Moravě. Obec se stovkou obyvatel by od Nového roku mohla dostat navíc asi čtvrt milionu korun, podle starosty by potřebovala alespoň jeden milion. „Máme tu smůlu, že daňová výtěžnost jde jen na 25 domů. K tomu máme dalších 150 rekreačních objektů,“ vysvětlil. Obecní příjmy se nyní pohybují kolem 700.000 korun ročně.

Kromě malých obcí novela zvýhodňuje i sídla s velkou rozlohou, Tři Studně ale tolik pozemků nemají. „Pro nás by měly být daně na nemovitosti, ne na trvale žijícího občana,“ řekl Brabec. Například chystaná čistírna odpadních vod je projektována asi pro 2500 obyvatel. Obec podle něj u chatařů doplácí také na služby a na údržbu komunikací.

Novela zákona, kterou již schválila sněmovna, má od příštího roku přinést obcím v celé republice navíc 4,6 miliardy korun.