„Financuje ho kraj Vysočina, a to již od roku 2004. Jeho cílem je naučit žáky základních škol poskytovat v praxi první pomoc. Se zrušením branné výchovy ve školách se zdravovědě nikdo nevěnoval, ale rychle se ukázalo, že to byla velká chyba,“ upřesnila ředitelka oblastního spolku ČČK Jana Žezulková.

Žáky devětadvaceti škol z celého Havlíčkobrodska budou školit jak odborní instruktoři ČČK, tak i zaměstnanci Zdravotnické záchranné služby. Nově by se měly do projektu zapojit i studentky Střední zdravotnické školy v Havlíčkově Brodě.

Školit se bude nejen v Havlíčkově Brodě, ale například i v Ledči nad Sázavou, Chotěboři, Krucemburku, Ždírci nad Doubravou nebo Havlíčkově Borové. Výuka teoretická i praktická bude trvat v každé škole sedm vyučovacích hodin, na závěr si školáci napíší odborný test.

„Jak kvalitní znalosti první pomoci mohou žáci získat, ukazuje případ z Jihlavska. Školáci tam zachránili život dokonce svému učiteli, protože věděli, jak se mají v krizových situacích zachovat,“ zdůraznila ředitelka Žežulková.

Právě tento příklad ukázal, jak je někdy nutné umět potřebným první pomoc poskytnout a projekt získal ze strany kraje Vysočina maximální možnou podporu. Třetím ročníkem projektu První pomoc do škol by mělo projít a získat kvalitní zdravotnickou přípravu více než tisíc žáků osmých tříd, a dále studentů druhých ročníků středních škol a učilišť nebo žáci brodské školy speciální.