Podle této vyhlášky je každý povinen zdržet se v neděli a ve státní svátek v době do osmi hodin ráno a od osmi hodin večer prací, při kterých by používal hlučné stroje, sekačky, křovinořezy, motorové pily.

Lidé si stěžovali

„Nápad s vyhláškou nebyl samoúčelný, ale rozhodli jsme se k němu sáhnout na základě různých stížností,“ upřesnil místostarosta Michael Omes.

„Já o žádné takové vyhlášce nevím, s hlučnými stroji nepracuji, takže mi je to vcelku jedno,“ konstatovala Ivana Vlčková z Přibyslavi.

Podle Martiny Augustinové zase v takových případech záleží mezi sousedy spíš na domluvě a slušnosti, jak jsou ochotni respektovat potřeby a klid toho druhého.

„My o podobné vyhlášce také uvažujeme. Už jsme o tom s radními diskutovali, záleží na postoji zastupitelů, ale u takové vyhlášky zřejmě bude problém s vymahatelností,“ informoval místostarosta Ždírce nad Doubravou Jiří Pavlíček.

Podle jeho slov radnice občas řeší různé stížnosti na neomalené rušení klidu. Ty ale většinou přicházejí ze stejných lokalit a je otázka, jestli by to vyhláška vyřešila.

Venkov není město

„U nás bychom něco takového zavádět nemohli. Vesnice je něco jiného než město. Vstává se tady brzy i v neděli. Většina obyvatel je přes týden v práci a o víkendu dělá na svém,“ prohlásila starostka obce Stříbrné Hory Marie Kolláriková.

Jak dodala na vysvětlenou, mohli by to někteří obyvatelé považovat za určitý druh omezování.

Proti zavádění takových opatření je i starosta Šlapanova František Škorpík. Ten řekl, že takové vyhlášky se hodí do města, ale nelze se jimi řídit na venkově.

„Samozřejmě i na vesnici je potřeba respektovat svého souseda, ale mělo by to jít cestou domluvy a vzájemné tolerance,“ upřesnil starosta.

Ovšem v sousedním Německu jsou obecní samosprávy v tomto směru daleko tvrdší.

„O celém víkendu, a to jak v sobotu, tak v neděli, je ve městě zakázáno jakékoliv používání hlučných strojů. Pokud si pamatuji, období klidu je tam vymezeno v určité době dokonce i kolem poledne. Ale pravda je, že Němci jsou tak ukáznění, že to opravdu dodržují,“ přispěla se svou zkušeností Marie Smíšková z Havlíčkova Brodu.

 

VYHLÁŠKA

Každý je povinen zdržet se v neděli a ve státní svátek v době do osmi hodin ráno a od osmi hodin večer prací, při kterých by používal hlučné stroje, sekačky, křovinořezy, motorové pily.