„Především jsme jako obvykle dostali až na poslední chvíli potřebné manuály a přesné znění zákonů,“ konstatoval předseda České lékárnické komory v Havlíčkově Brodě Jaromír Weber. Samotný výběr poplatku ve výši 30 korun od pacientů už lékárníkům takové problémy nedělá.

„Jenom v našem počítačovém programu přibyla další kolonka. Dneska existuje jen minimum léků, u kterých by lékárník nevybíral doplatek. Připomínám ale, že oněch třicet korun se platí za jednu položku na receptu,“ zdůrazňuje lékárník.

To znamená, že když praktický lékař napíše pacientovi od jednoho druhu léku najednou tři balení, neplatí pacient devadesát korun, ale jenom třicet.

Paralenový paradox
K paradoxu ale může dojít u levných léků, jako je například paralen, který stojí průměrně desetikorunu. Jenže pokud ho předepíše doktor na recept, stál by najednou třikrát tolik.

„V takovém případě pacientovi vysvětlíme, aby si paralen docela obyčejně koupil, a do našich výkazů poznamenáme, že lék, byť na recept, si plně hradil nemocný sám. Pacienti, zvlášť ti chronicky nemocní, se už koncem roku částečně předzásobili, takže jsme z jejich strany nezaznamenali zatím žádné stížnosti,“ upřesnil Weber.

Zavést řeč na „Julínkovy doplatky“ bylo ale pro tři důchodkyně na chodbě havlíčkobrodské polikliniky jako vydat povel k nářku. „Beru pět druhů prášků. Na všechny doplácím. Teď si na recept připlatím skoro dvě stovky. Kde mám ty peníze brát,“ postěžovala si Anna Čapková z Chotěbořska.

Eva Smíšková z Havlíčkova Brodu zase pro svoji osmdesátiletou maminku vyzvedla její léky ještě před koncem starého roku do zásoby. „Maminka bere sedm druhů prášků, na všechny doplácí, a platit ještě za recept je už moc,“ pohoršuje se dcera.

Mohou se poradit s lékařem
Častější diskuse bývají u vybírání doplatků za léky, protože někteří pacienti, zvlášť senioři, mají hluboko do kapsy. Ale i tady podle lékárníka Webera existuje řešení.

„Pokud lékař doslovně nenapíše na recept, že se lék nemá zaměňovat, nabídneme pacientovi jinou variantu. Lék se stejnými účinky, ale levnější. Lepší by ale bylo, kdyby se už sám pacient u lékaře informoval, kolik bude za medikamenty doplácet, a poradil se s ním. Protože se může stát, že lék bude sice levnější, ale pacientův organismus ho nemusí dobře snášet,“ dodal.

Tip Deníku jak ušetřit


- Požádejte svého lékárníka o výměnu medikamentu předepsaného od lékaře. Lékárník ho může vyměnit za lék s nižším doplatkem nebo bez něj.

- Požádejte lékaře, aby vám vyznačil na receptu písmeno R. To znamená, že lékař na daném medikamentu trvá a doplatek se bude pacientovi započítávat do pětitisícového limitu, ať je jakkoliv vysoký a navzdory tomu, že třeba i existuje levnější náhrada. Člověk tak rychleji dosáhne pětitisícového stropu, nad nějž všechny poplatky i doplatky pojišťovna musí zpětně proplatit.

- Požádejte svého lékaře a nechte si předepsat tři balení najednou. Podmínkou ovšem je, že lék berete pravidelně a zároveň je na předpis. Za vydání tří balení daného léku totiž zaplatíte stejně jako za vydání jednoho balení, tedy 30 korun.

- Vyhledejte lékárny, které stále nabízí pětikorunový věrnostní bonus za recept. Za předložení receptu vám lékárník vrátí pět korun, takže za jednu položku nezaplatíte třicet, ale pětadvacet korun.

- Nenechávejte si předepisovat od lékaře medikamenty do hodnoty padesáti korun. Paralen dnes například stojí kolem 24 korun. Pokud ho budete mít na receptu, zaplatíte poplatek 30 korun plus cenu paralenu, protože ho pojišťovny nehradí, takže celkem utratíte 54 korun. To platí i u dalších běžně dostupných léků.

INFOGRAFIKY

(kliknutím zvětšíte)