VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Václav Pejcha: Policista musí být v krizové situaci trochu nad věcí

Havlíčkův Brod - V případě krizových situací, závažných nehod nebo větších problémů na silnicích je první, koho volají. Čas od času musí v noci vstát z postele a jet do terénu. Vedoucí dopravního inspektorátu v Havlíčkově Brodě Václav Pejcha však tvrdí: Musíte se dívat i na ty lepší věci a být vděčný za pozitivní vazbu od lidí, kterým jste pomohli.

14.1.2008
SDÍLEJ:

Vedoucí dopravního inspektorátu v Havlíčkově Brodě Václav Pejcha. Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Začátek roku pro vás nebyl jednoduchý: kolona asi sto kamionů mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem, 85 kamionů mezi Golčovým Jeníkovem a Brodem a 30 kamionů směrem na Humpolec. V terénu zřejmě bylo všechno, co má ruce a nohy…Do akce se zapojilo dvanáct hlídek dopravní a pořádkové policie, na pomoc přispěchal i hasičský záchranný sbor. Lidi se venku střídali, když je mínus šest a devadesátikilometrový vítr, tak jste za hodinu tak promrzlý, že toho máte dost. Je důležité zajistit, aby se hlídka měla na chvíli kde ohřát, napít se teplého čaje. Jednou z nejdůležitějších věcí je dát pozor na to, aby v koloně kamionů nezůstalo viset osobní auto s dětmi uvnitř.

Co všechno jste museli zabezpečit?
Především je potřeba najít bezpečnou objízdnou trasu. Museli jsme nějakým způsobem dostat kamionovou dopravu na dálnici, autobusy a osobáky navést tak, aby se lidé dostali z práce, do práce, domů. Důležité je zprůjezdnit všechny silnice, aby byly sjízdné napříč regionem.

Jak v případě krizové situace vypadá pohotovost? Povoláváte do služby čerstvé posily z domu, nebo zůstanou ti, kteří jsou v práci od rána?
Pokud je potřeba, na základně zůstávají ti, kteří slouží od rána. V tom případě jim poskytneme zázemí. Musí mít možnost se najíst, napít i na hodinku si odpočinout. Policisté jsou však ve většině případů z Brodu nebo okolí, takže jsou doma na telefonu a v případě nutnosti okamžitě dorazí.

Nedávné komplikace na silnicích si vyžádaly nejenom celý den, ale i celou noc na nohách. Máte v takovém případě, co se týče oblečení, dostatečnou výbavu?Základní výstroj policisty zahrnuje zimní bundu i zimní doplňky. Pak máme auto a samozřejmě si vozíme horký čaj. K běžnému vybavení patří i zbraň.

Stalo se, že jste ji museli použít?
Zatím ještě ne, ale nadávek jsme si užili dost: od blbců až po ty vulgární. Policista musí být v takové situaci trochu nad věcí. Netvrdím ale, že někdy neselže i on. Možná někomu odpoví ostřeji, nebo odsekne. Lidé by však měli pochopit, že tam s nimi nemůže u cigárka debatovat o počasí.

Když jste v terénu i v noci, máte za to příplatky nebo mimořádné odměny?
Záleží na každém nadřízeném, jak zvláštní nebo krizové situace ohodnotí. Příplatky na noc, mráz nebo že fouká vítr, však nemáme.

Vy z pozice nadřízeného jste nějakým způsobem nedávné události ohodnotil?
Ano, už jsem poslal návrh, aby lidé, kteří pracovali ve čtvrtek, pátek a v sobotu, byli po zásluze odměněni. Patří jim to právem.

Na telefonu jste čtyřiadvacet hodin denně. Jak často vás služba v minulém roce v noci tahala z postele?
Nevím to jistě, ale například za prosinec to bylo asi pětkrát. Neříkám, že vždycky domov opustím, ale už to není nic zvláštního. Rodina si po tolika letech zvykla a bere to jako součást mé práce.

Mimořádné situace – ať už jde o sněhovou vichřici nebo povodně – určitě prověří charakter, osobnost každého jednotlivce. Setkal jste se za patnáct let v řídící funkci s člověkem, který kvůli náročnosti tuto práci vzdal?Znám člověka, který si po letech řekl: Dost! Nováčka jsem však nezažil. To ale těžko zjistíte, nikdo se nepřizná, že mu to nedělá dobře. Pak se ten člověk objeví třeba na jiné pozici. Ale nepamatuji si nikoho, kdo by ode mě odcházel proto, že nesnesl psychickou zátěž.

Jaká byla vaše nejtěžší zkušenost v terénu?
Nejhorší je, když přijedete k nehodě, kde jsou smrtelná zranění a když tam jsou děti. Vybavuje se mi konkrétní případ. Zemřela maminka se svým synem. Bylo mu asi osm, ve stejném věku jsem tehdy měl doma syna i já.

Vaše práce si zřejmě vyžaduje mnoho sil, ale i spolupráci s dalšími lidmi. Kdo je pro vás pravou rukou?
Sám bych to jen těžko zvládal. Když jsem třeba na místě činu, potřebuji mít člověka na základně. Není to o tom, že se deset lidí nahrne na místo nehody a zbytek už nefunguje. Mám tady kolegy, o které se můžu opřít, je to můj zástupce Libor Šemík a vedoucí nehodovky Petr Dibelka. Nezbytná je také i pomoc pořádkových policistů obvodních oddělení a dalších složek integrovaného záchranného systému. Tato práce by však nefungovala bez dobrého kolektivu spolupracovníků, který na dopravním inspektorátě je.

14.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení