Jejich kolegové po celé republice hořekují přes média a nemohou přijít na jméno nenápadnému, ale o to nebezpečnějšímu roztoči, který má pouze latinský název varroa destructor.

Přípravek Gabon na Brodsku zabral

Ten napadá „nenarozené“ včely v buňkách (takzvaný včelí plod) i dospělé včely, oslabuje je, včely se rodí poškozené a celé včelstvo postupně bez pomoci chátrá, až zcela zanikne.

Ačkoli i na Havlíčkobrodsku bude letos jen málo včelařů, kteří nezjistí po zimě ani jeden úhyn včelstva, situace tu nebude zdaleka tak dramatická jako v jiných regionech republiky.

„Tady to vypadá dobře, protože včelaři správně léčili. Třeba na Jihlavsku je to mnohem horší,“ řekl včelmistr Tomáš Jaša z Pokusného včelína Skřivánek, který patří pod Výzkumný ústav včelařský Dol.

Včelaři většinou léčili pomocí přípravku zvaného Gabon, což je metoda, když se mezi plod vloží v červenci a srpnu dřevěná dýha napuštěná speciální látkou.

Způsobů je však víc, například se kompresorem vhání do úlu léčivý aerosol.

„Gabon pomohl dosáhnout toho, že se zachránila mladá generace včel, která zůstává v úlech přes zimu. Na ty po zaléčení roztoč neútočil. Bez zásahu by se staré letní včely upracovaly a do zimy by šly napadené včely, které by ji nevydržely,“ vysvětlil i laikům Jaša.

Jedním z těch, kteří nečekají velké ztráty, je Jaroslav Pospíchal z Leštiny. „Doufám, že budou minimální. Ještě jsem se do nich sice nedíval, nebyl na to čas, ale včely by měly zimu dobře přežít,“ myslí si.

Za své dlouholeté včelaření se mu nejednou stalo, že přišel o všechny včely, a tak ví, jak se jeho kolegové jinde v republice asi budou letos cítit.
Velké úhyny včelstev ale mohou zamávat s cenami medu na trhu. Ale o tom jak, nechtějí včelaři zatím spekulovat.