Časté jsou také případy, kdy zloděje prchajícího s ukradenou věcí z obchodu strážník zachytí na kameře, a i s popisem jeho zevnějšku mu pošle do cesty hlídku svých kolegů.

Kritici kamer v městských ulicích někdy argumentují možností zneužití záznamu. Pro uklidnění je možno říci, že běžný strážník ani nemá možnost si záznam ze systému pořídit. Vydávání materiálu (z úsporných důvodů někdy místo filmu pouze fotografií) podléhá přísné evidenci a souhlasu vedení městské policie.

„Záznam na vyžádání a proti podpisu zvláštního pracovníka vydáváme Policii České republiky nebo městu kvůli přestupkovému řízení. Kdyby třeba přišel někdo, že byl účastníkem nehody a potřebuje její záznam, nedostane ho,“ ubezpečil Čeloud.

V současnosti se pracuje na rozšíření systému, k devíti kamerovým bodům v ulicích přibudou „oči“ na chodbách městského úřadu a před ním. Další kamery jsou přímo na budově strážnice.

Bez dotace to jde těžko

„Nedá se ale říct, na kolik přijde jedna kamera, každá je jiná. Z některých je signál přenášen pomocí optického kabelu, odjinud je třeba informace přenášet rádiovými vlnami,“ vysvětluje Čeloud. Samotné přístroje jsou také různé, mají rozdílnou velikost objektivu a tudíž možnosti přiblížení, některé mají omezený úhel záběru, zatímco další se mohou libovolně otáčet. Další peníze samozřejmě stojí provoz. Celý systém je tedy v součtu dost nákladný, do brodského už byly investovány miliony.

Další města v regionu, která by něco podobného pro zvýšení bezpečnosti v ulicích chtěla, mají zatím smůlu. Nedosáhla dosud na státní dotaci na vybudování systému.

Unikátní je přístup Ždírce nad Doubravou. Ve městě jsou značné potíže, například s černými lepiči plakátů, což by kamery mohly odbourat. Ždírečtí jsou dokonce ochotni systém vybudovat zcela ze svého. Jenže – není tu městská policie, která obvykle mívá kamery pod palcem. Hodlají zde proto situaci vyřešit netradičně a napojit kamery přímo na městský úřad.

Kamerový systém by ráda měla i Chotěboř. Radnice třikrát žádala o dotaci z ministerstva vnitra, a pokaždé neúspěšně.

Paradoxně tak město doplatilo na to, že je poklidné a příliš zločinů se tu neděje – přednost dostala problémovější města v republice. „Prevence je přitom důležitá. Městský kamerový systém by mohl různé výtečníky od nezákonného jednání odradit ještě předtím, než něco provedou,“ myslí si ředitel chotěbořské městské policie Jiří Novotný.

INFOGRAFIKA

(kliknutím zvětšíte)

Jan Typlt, Štěpánka Saadouni