VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasička u výjezdové jednotky? Proč ne...

Havlíčkův Brod - Na Brodsku zatím u hasičů není žádná žena v přímém výkonu služby, tedy u výjezdových jednotek. Uniformu však některé oblékají, a jako pro příslušnice Hasičského záchranného sboru pro ně platí veškerá pravidla se službou spojená – každoročně musejí například prokazovat fyzickou zdatnost, což obnáší kliky, lehy–sedy a běhání či plavání na čas.

4.3.2008
SDÍLEJ:

Šárka Bezděková má na starosti protipožární ochranu. Pro inspekce ve firmách podrobovaných kontrole předpisů může podle jejích slov být žena vhodnější než muž. Více si všímá detailů, je zvídavější.Foto: DENÍK/Jan Typlt

Lépe to umí s lidmi

Šárka Bezděková je u sboru šestým rokem a jejím polem působnosti je požární prevence. Navštěvuje nejrůznější podniky a kontroluje dodržování protipožárních předpisů. Musejí být volné a řádně označené únikové cesty, dostatek funkčních hasicích přístrojů, nesmí zatékat do elektroinstalace… Jak sama říká, firma, která by měla všechno v pořádku, je spíše výjimkou.

„Myslím, že výhodou je při výkonu této činnosti vrozená ženská zvědavost. Ve firmách chci vždycky vidět vše, co vidět lze,“ říká Bezděková. Závady většinou lze celkem snadno odstranit. Fyzickým osobám v případě větších nedostatků hrozí pokuta, s právnickými osobami se v tom případě zahajuje správní řízení. Těch je na Brodsku jen několik do roka.

Další ženou u brodských hasičů je Radka Votoupalová, taktéž sloužící šestý rok. Věnuje se civilní ochraně obyvatel. Pro případ jakékoliv pohromy je třeba mít funkční sirény, je nutné vést evidenci vhodných úkrytů pro uprchlíky v případě živelných katastrof nebo firem schopných poskytnout pro likvidaci škod svoji těžkou techniku.

„Předností žen na těchto pozicích jsou jejich lepší předpoklady pro jednání s lidmi. Dokážou být určitě klidnější,“ myslí si ředitel havlíčkobrodského územního odboru Jaroslav Nácovský.

Splnit fyzické testy není pro hasičky větším problémem. „Pokud ale člověk není zrovna aktivní sportovec, musí se na testy vždycky trochu připravit. Na fyzickou přípravu máme v zaměstnání vyčleněny dvě hodiny týdně,“ vysvětluje Šárka Bezděková. Každoroční testy mají dva možné termíny, na jaře a na podzim. Příslušník si může vybrat, zda chce absolvovat plavání nebo běh, podle toho, v čem se cítí silnější. Požadavky jsou odstupňovány podle věku.
A co říkají brodští šéfové hasičů na teoretickou možnost zaměstnat ženu i u výjezdových jednotek? „Když mohou ženy v armádě létat s nadzvukovými letadly, tak proč by nemohly hasit? Dokážu si to představit,“ říká velitel brodské hasičské stanice Luboš Vacek.

„Samozřejmě nelze připustit diskriminaci. Pokud by žena splnila podmínky, může do přímého výkonu služby nastoupit. Bylo by to ale asi těžké pro ni samu i pro její kolegy – zátěž pro organismus je při zásazích extrémní. Zrovna o víkendu se likvidovaly těžké popadané kmeny… Jindy hasiči přenášejí obézní pacienty, s nimiž zdravotníci nemohou pohnout,“ vypočítává Nácovský.

INFOGRAFIKA

(kliknutím zvětšíte)

Autor: Jan Typlt

4.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Areál letního parketu v Dobrohostově u Lípy obsadily regionální i přespolní kapely. Uskutečnil se zde 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Na snímku jihlavská kapela KARAKUM.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

Havlíčkobrodsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení