VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Recept na šťastný vztah neexistuje

Havlíčkobrodsko - Univerzální recept na šťastné manželství neexistuje. Každá dvojice si musí najít vlastní způsob, osobní zkušenosti jsou nepřenosné. Několik desítek let v dobrém i ve zlém spolu prožilo několik manželských párů z Havlíčkobrodska. Bydlí v odlišných místech, pohybují se v různém prostředí, o to zajímavější je ptát se jich, jak se jim vlastně podařilo proplout všemi úskalími života.

6.3.2008
SDÍLEJ:

Nelehký osud měli manželé Švecovi z Havlíčkobrodska. Jako „kulaci“ museli odejít do pohraničí, ale ani tvrdé podmínky jejich vztah nenarušily.Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Zasvětili život koření

Nejenom společné zájmy, ale také spokojenost v práci jsou důležité podmínky pro harmonický rodinný život podle názoru Ludmily Kameníkové z Keřkova u Přibyslavi.

„Když má totiž jeden z partnerů v práci neustálé problémy, automaticky je často přenáší i do rodinného soužití,“ tvrdí Ludmila Kameníková. Se svým manželem Josefem se poznala na vysoké škole, vzali se před čtyřiačtyřicetilety lety a byla to velká studentská láska. Oba měli velmi rádi svoji práci, která jim zároveň byla koníčkem. Věnovali se celý život pěstitelství.

Josefu Kameníkovi se navíc nedávno podařil přímo husarský kousek. Zaregistrovat v rámci Evropské unie pod ochrannou značkou Český kmín, jednu z nejznámějších plodin Vysočiny. Jeho snažení trvalo několik let, nebylo vůbec jednoduché, ale jeho manželka mu byla v boji za dobrou pověst českého pěstitelství velkou oporou.

Podle Ludmily Kameníkové je normální, že v manželském životě přicházejí různá období, kdy se všechno daří a kdy ne. Ale záleží na obou partnerech, jak jsou tolerantní a jak dokáží krize rozumně zvládnout. Zvlášť když pracují léta ve stejném oboru, ba dokonce u stejné firmy.

Pomáhal nám Bůh

Společné neštěstí rozděluje, nebo naopak stmeluje dohromady. Typickým příkladem manželské dvojice, která spolu byla skutečně v dobrém i ve zlém jsou Josef a Blažena Švecovi z Novotnova Dvora u Havlíčkova Brodu.

Panu Josefovi je dnes už pětaosmdesát a je vážně nemocný. Jako bývalý soukromý zemědělec zažil dobu Vítězného února a kolektivizace zemědělství, kdy musel opustit svůj statek a odejít do pohraničí. Zde žili oba manželé ve velmi tvrdých podmínkách, než se mohli vrátit na rodnou Vysočinu.

„Pomáhal nám Bůh, i když nejsem žádný panbíčkář, věřím, že někdo nad námi existuje. Zvlášť, když jsem nedávno málem tragicky přišel o vnuka,“ odpovídá Josef Švec na otázku, jak se jim podařilo tolik útrap společně přežít.

Po potrestání těch, kteří jim tak ublížili, manželé netouží. Jenom by si přáli, aby jejich osud byl varováním pro ty, kteří o minulé době pochybují. Zároveň ale může být příkladem pro ty, kteří věří, že zůstat spolu v dobrém i zlém by neměla být jen planá slova.

Toleranci a vzájemné porozumění, to je recept na šťastný vztah podle manželů Oldřicha a Emílie Kletečkových z Přibyslavi. Oldřich Kletečka, bývalý obchodník a účetní, nedávno oslavil stovku a celý život se řídil jednoduchou moudrostí: co nejde po dobrém, se po zlém nepodaří.

INFOGRAFIKA

(kliknutím zvětšíte)

Autor: Štěpánka Saadouni

6.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení