Například „obyčejný“ vodovod. Stále ještě na Vysočině existuje bezpočet vesnických domácností, které užívají vodu z vlastních studní, protože obecní vodovod neexistuje, nebo jim ceny za odběr pitné vody připadají nevýhodné. Na druhé straně jsou případy, kdy obec vodovod má a dokonce z toho umí pro „svoje“ obyvatele vytěžit maximum.

Výhoda pro všechny

Neuvěřitelně nízkou cenu, pouhé dvě koruny za kubík, platí za odběr vody z obecního vodovodu občané Modlíkova na Přibyslavsku. Ceny ani do budoucna obecní úřad zvyšovat nehodlá, vodovod přitom zásobuje obec již téměř třicet let. „Jsme poměrně malá obec, která svým obyvatelům nemůže nabízet takové vymoženosti jako město. Proto jsme se snažili najít způsob, jak obyvatelům Modlíkova alespoň nějaké výhody dopřát,“ říká zdejší starosta Miroslav Štědrý. Některá obec dotuje sportovní aktivity, jiná zase nabízí levné parcely, ale podle názoru vedení obce Modlíkov to jsou úlevy, kterých může využívat vždycky jenom někdo.

„My jsme hledali způsob, jak prospět všem věkovým skupinám obyvatel bez rozdílu. Proto nás napadlo cenově zvýhodnit obecní vodovod. Vodu potřebují senioři i kojenci, žádná domácnost se bez ní neobejde,“ vysvětluje starosta Štědrý. Vodovod patří obci, která se stará o jeho provoz a zajišťuje hygienické kontroly.

Stavba kanalizace a čistírny odpadních vod je pro některé venkovské starosty dokonce malou noční můrou. Ceny stavby se počítají v desítkách milionů korun. Obce se do tak náročné stavby pouštějí jen po zralé úvaze a za podpory ze státní pokladny. Jako například obec Dlouhá Ves, která si svůj název plně zaslouží. Místní domácnosti využívaly vlastní odpadní jímky, které si nechávaly pravidelně vyvážet. V minulosti vývoz zajišťovalo speciální vozidlo místního zemědělského družstva, kterému odpad sloužil jako biologické hnojivo. Na základě moderních hygienických předpisů vozí obsah jímek fekální vůz za poplatek několika set korun na čistírnu do Havlíčkova Brodu.

Stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod už mají za sebou ve Věžnici na Přibyslavsku. „Stavba trvala zhruba tři roky. Dotacemi přispělo jak ministerstvo zemědělství, tak kraj Vysočina, zbytek jsme hradili z rozpočtu,“ upřesňuje starosta Josef Málek. Podle jeho informací byl zájem obyvatel Věžnice o kanalizaci vysoký, o přípojku zažádala většina domácností.

INFOGRAFIKA

(kliknutím zvětšíte)