VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český červený kříž: Získat peníze hraničí s žebrotou

Havlíčkův Brod - Oblastní spolek Českého červeného kříže existuje v Havlíčkově Brodě jako samostatná organizace už čtrnáct let.

8.3.2008
SDÍLEJ:

Pravidelně každý rok v květnu pořádá oblastní spolek Českého červeného kříže v Havlíčkově Brodě soutěže malých zdravotníků ze základních škol. Možná některé z nich získané znalosti pobídnou k tomu, aby v budoucnu řady spolku rozšířili. Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

„Za tu dobu ale prošel velkými změnami. Především se výrazně snížil počet základních organizací v regionu i počet členů ve městech a obcích,“ konstatuje ředitelka spolku Jana Žežulková.

K nejznámějším aktivitám spolku patří například pravidelné oceňování dobrovolných dárců krve a pořádání humanitární akce Běh Terryho Foxe, jejíž výtěžek putoval každoročně na konto Ligy proti rakovině.

„Tradice této soutěže je ale u nás letos vážně ohrožena. Hlavní pořadatel v Kanadě už nedal souhlas, aby se závody pořádaly pod jménem Terryho Foxe. Snad najdeme jinou alternativu, abychom mohli v tradici pokračovat,“ doufá ředitelka Žežulková.

Stejně jako každá humanitární organizace i havlíčkobrodský ČČK se potýká s finančními problémy. Z pražského centra ČČK přicházejí příspěvky pouze na zajištění základního chodu organizace a na aktivity, které má spolek takříkajíc úkolem. Na další zájmovou činnost musí získávat peníze z jiných zdrojů, například pořádáním školení v poskytování první pomoci v autoškolách, soukromých firmách, nebo od sponzorů, kterých ale není mnoho.

„Občas takové jednání hraničí skoro se žebráním. Myslím, že Český červený kříž si zaslouží mít i u nás v regionu stejné postavení, jaké má tato organizace v zahraničí,“ zdůrazňuje ředitelka.

Něco málo z historie ČČK
Oblastní spolek Českého červeného kříže byl založen jako samostatná organizace v roce 1994. Tehdy měl 150 základních organizací a 900 členů. Dnes je základek jen 25. Situace se zlepšuje až v posledních letech, kdy v rámci Českého červeného kříže vznikla nová mládežnická organizace, a sice Mládež českého červeného kříže, která se věnuje hlavně výuce první pomoci v základních školách.
Český červený kříž vede evidenci dobrovolných dárců krve. Na Havlíčkobrodsku jich je celkem 3000, z toho 533 má už zlatou Janského plaketu, a 17 dárců už má dokonce zlatý kříž.

Autor: Štěpánka Saadouni

8.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malý leguán.
2

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Ilustrační foto

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Havlíčkobrodsko – Hradozámecké noci již tento víkend zpřístupní milovníkům historie známé památky v netradičním čase a netradičním způsobem. Noční prohlídky na Havlíčkobrodsku nabídne zámek ve Světlé nad Sázavou a mimořádně bude otevřen i kostel svatého Víta v zatopené obci Zahrádka, kde v minulosti působil farář Toufar.

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení