VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Být přísedícím soudcem není žádný med

Havlíčkův Brod - Přísedící soudci představují v soudnictví neprofesionální, „lidový“ prvek. Působí u okresních a krajských soudů při pracovněprávních sporech a prvoinstančních trestních řízeních (ne tedy už v senátech odvolacích soudů).

13.3.2008
SDÍLEJ:

Zaměstnankyně úřadu práce Radka Fikarová se coby přísedící soudkyně zaměřuje na pracovněprávní spory. Nezřídka se jí stává, že k ní na úřad přijdou lidé, kteří mají potíže se svým zaměstnavatelem, a později se i s jejich „chlebodárcem“ potká u soudu. Foto: DENÍK/Jan Typlt

Na čtyři roky je volí zastupitelstva příslušných obcí a krajů, podmínkami jsou bezúhonnost, věk nad třicet let a „morální vlastnosti dávající záruku, že funkci budou řádně zastávat“.

Třetí volební období „soudcuje“ Broďačka Marie Suchomelová, vedoucí sociální pracovnice v psychiatrické léčebně. „Motivuje mne hlavně pestrost práce, nesmírně mě baví poznávání života z různých stran. Zajímá mne právo a způsoby jeho uplatňování,“ vysvětluje pohnutky, které ji u činnosti drží.

Řeší i případy sexuálního násilí

Člověk se dostane k velice zajímavým kauzám. Naposledy jsem se účastnila jednání v trestním senátu u případu pohlavního zneužívání a znásilnění. Jelikož zde máme psychiatrickou léčebnu, soud rovněž rozhoduje o přeměně ochranné léčby z ústavní na ambulantní u pacientů s trestní minulostí,“ říká další přísedící soudkyně Radka Fikarová, zaměstnankyně brodského úřadu práce. Jako vystudovaná právnička má k soudnictví blízko. Její pracovní zkušenosti jí pomáhají u soudu a naopak. „Nevylučuji, že se někdy v životě pokusím stát i profesionální soudkyní,“ prozradila.

Časové nároky jsou značné, proto není výjimkou, že funkci u soudu vykonává důchodce. Jedním takovým je Miloslav Trtík z Perknova. Spektrum jeho společenských aktivit je široké: „Objednávají si mne třeba také jako řečníka na pohřbech,“ upřesnil. Zájem o veřejné dění je mu vlastní – léta působil jako kontrolor v oblasti zemědělství, v potravinářském průmyslu i „na městě“.

Zákon ukládá, aby jeden soudce zpravidla nezasedal více než dvacetkrát ročně, této hranice však laičtí soudci v okrese zdaleka nedosahují. Zváni jsou zhruba k jednomu případu měsíčně.

Přísedící soudci se mohou specializovat na jednu z oblastí (trestní či pracovněprávní případy), ovšem rozdělení není nijak striktní.

Okresní soud pořádá v každém volebním období pro přísedící společné školení týkající se oblastí práva, se kterými se při soudních jednáních setkávají, a nezbytných předpisů.

„Mohlo by to ale být častěji. Uvítala bych více příležitostí k setkání s ostatními a výměnu zkušeností. Nyní školení asi probíhá jen tehdy, když na něj seženou peníze,“ myslí si Marie Suchomelová. „Pravda je, že z ostatních přísedících znám osobně jenom pár,“ potvrdila Fikarová. U havlíčkobrodského okresního soudu je „lidových soudců“ evidováno pět desítek.

Jejich hlas má stejnou váhu

Během procesu nejsou přísedící soudci v senátu žádnými „přívažky“. „Hlasy mají stejnou váhu – je nezbytné, aby každý člen senátu potvrdil rozsudek svým podpisem,“ vysvětlil Miloslav Trtík.

„Dva přísedící mohou předsedu (tedy profesionálního soudce) i přehlasovat. V praxi se mi ale nestalo, že bychom měli zcela protichůdné názory. Důležité je to, že se radíme,“ uvádí Fikarová.

Člověka zvenku možná napadne, jak je černý soudcovský talár s fialovým lemováním pohodlný, a zda v něm třeba není v létě příliš horko. „To mi na mysl nepřišlo, ve srovnání s profesionálními soudci máme talár na sobě jen krátkou dobu. Jednací místnosti jsou ale klimatizované, takže v létě tam vedro určitě není,“ hodnotí Radka Fikarová.

Když se nedostaví účastníci k soudu, je to zmařený den

Být přísedícím soudcem není žádné „korýtko“. „Představte si: čekáte „monstrproces“ na celý den, jdete ráno do práce, uděláte to nejnutnější a ještě si vezmete na celý den volno. Pak běžíte na osmou k soudu, a tam zjistíte, že se účastníci nedostavili. Stání se odročí, tak běžíte zase zpátky. Pracovní schůzky a jednání máte zrušeny… Neplacené volno musíte zase odvolat,“ popisuje občasné trable jedna ze soudkyň vedená u Okresního soudu v Havlíčkově Brodě Marie Suchomelová.

Za každý den u soudu náleží člověku paušální částka 150 korun. Ti, kdo nejsou zaměstnaní, ale jsou výdělečně činní, si mohou nárokovat i ušlý zisk do výše 680 korun za den. Je zřejmé, že tyto odměny nejsou zrovna odpovídající. Ostatně, poslední novelizace pravidel se uskutečnila v roce 1995.

„Uvolňování, náhrady a organizační stránka přisedání u soudu není moc dobře vyřešena. To bohužel přispívá k malému zájmu, kterému se tato funkce těší,“ domnívá se Suchomelová.

Klady ale převažují, jinak by žena pracující jako sociální pracovnice v psychiatrické léčebně nevykonávala funkci již ve třetím volebním období za sebou. „Změna úhlu pohledu a navyklých strategií je dobrým lékem proti profesionálnímu ustrnutí. Mění se zaběhnuté role a strategie. Zkušenosti od soudu mohu využít v práci i jinak,“ vysvětluje.

Autor: Jan Typlt

13.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Neprůstřelný je na podzim v krajském přeboru po třech kolech chotěbořský gólman Tomáš Dobrovolný (na snímku), který nepustil míč za svá záda 270 minut. Naposledy to bylo ve Speřicích, kde se s týmem radoval z výhry 1:0.

Soural: Nemá cenu dělat velké závěry, nyní je to o momentálním pocitu

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Humpolec – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Muž ležel na chodbě ubytovny. Pomoci mu nedokázali ani lékaři rychlé záchranné služby.

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

V muzeu se bude mluvit o pokladech na Vysočině

Chotěboř – Zajímáte se o poklady? Rádi o nich čtete? Nebo dokonce jste jejich vášnivým hledačem? A jak to vůbec se stavem pokladů na Vysočině vypadá? Odpovědi nejenom na tyto otázky dostanete v úterý 5. září od 17 hodin v městském muzeu v Chotěboři.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení