VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdravotnická záchranná služba připravuje dalších deset stanovišť

Vysočina - Nesnesitelný záchvat bolesti v oblasti žaludku. Postiženému přivoláváte záchrannou službu. Doba, kterou čekáte na sanitku, by neměla přesáhnout patnáct minut. Ten čas se obvykle neskutečně vleče.

14.3.2008
SDÍLEJ:

Zaměstnanci krajské záchranné služby se denně snaží poskytnout první nezbytnou lékařskou pomoc. Foto: DENÍK/Josef Němec

Takový pocit mívají všichni, na Vysočině ale nejvíce asi lidé na Havlíčkobrodsku. Tam totiž bývají dojezdové vzdálenosti pro zdravotníky nejdelší v celém kraji.

V současné době má Zdravotnická záchranná služba (ZZS) kraje Vysočina 16 výjezdových stanovišť. Třeba na Havlíčkobrodsku má „svou záchranku“ město Havlíčkův Brod, Ledeč nad Sázavou a Chotěboř. O dalších stanovištích po celém kraji informuje podrobná mapa, která je k nahlednutí na webových stránkách záchranné služby.

V některých regionech ale zdravotnická stanoviště zatím chybějí a záchranářské posádky v nejbližších stanovištích pak mají občas potíže splnit stanovený patnáctiminutový dojezdový limit k jednotlivým případům.

Vysočinská krajská záchranka proto předložila ministerstvu zdravotnictví návrh plánu plošného pokrytí kraje sítí středisek ZZS, ve kterém se počítá se vznikem 10 nových výjezdových stanovišť na Vysočině.

„Zatím naše návrhy prošly, ale konečnou podobu plánu plošného pokrytí určí ministerstvo zdravotnictví,“ zdůrazňuje ředitel ZZS kraje Vysočina Lukáš Kettner.

Chystá se stanoviště ZZS v Jemnici v okrese Třebíč, od ledna spadá pod jihlavskou ZZS záchranka v Humpolci. Nového stanoviště ZZS by se na Havlíčkobrodsku mělo dočkat město Přibyslav, Světlá nad Sázavou a Habry.

O tom, kde nakonec tato stanoviště opravdu budou, rozhodne ministerstvo a kraj.

Na rekonstrukci prostor pro posádky ZZS se má podle ředitele Kettnera totiž podílet ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s krajem Vysočina.

Vyjít vstříc

„Samozřejmě počítáme s tím, že se ozvou obyvatelé sousedního Golčova Jeníkova a budou se ptát, proč není záchranka u nich. Jenže Habry jsou z geografického a strategického hlediska výhodnější než Jeníkov,“ upřesňuje ředitel Kettner. O tom, kde budou zřízena nová stanoviště ZZS ale rozhoduje podle ředitele i několik dalších činitelů.

Důležité bude, jak je příslušná obec připravena vyjít záchranářům vstříc například při hledání vhodných prostor, a jak bude možné v daném místě zajistit dostatečné obsazení personálem.

Právě dostatek personálu je podle Kettnera stále jedním z hlavních problémů záchranných služeb všeobecně.

„Všechna tři stanoviště, ve Světlé, Přibyslavi či Habrech budou posádky rychlé zdravotnické pomoci bez lékaře. Těch je obecně u ZZS málo. Nemůžeme přijmout kohokoliv. Předpokladem je určitá zkušenost z praxe, navíc lékaři se k záchrance příliš nehrnou. Postrádají nemocniční komfort, zázemí laboratoří. Práce v terénu je prostě jiná než v nemocnici,“ vysvětluje Kettner.

Záchranka a čísla:
Rok od roku stoupají počty výjezdů sanitek Zdravotnické záchranné služby (ZZS) kraje Vysočina. Loni jich bylo celkem 28 470. Přitom nejvíc výjezdů záchranáři uskuteční během pracovních dnů.
„Krajská zdravotnická záchranná služba vysílá denně do terénu dvaadvacet posádek, z toho deset jsou posádky rychlé lékařské pomoci (RLP), dvě posádky rendez-vous, jedna posádka letecká a devět rychlé zdravotnické pomoci (RZP),“ upřesňuje ředitel krajské ZZS Lukáš Kettner.
Posádku RLP tvoří tři lidé, včetně lékaře, RZP zase tvoří řidič a záchranář bez lékaře. Rendez-vous je dvoučlenná posádka v sestavě řidič-záchranář a lékař, kteří jsou voláni například k naléhavým případům, kam už předtím vyjela posádka RZP.

Autor: Štěpánka Saadouni

14.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení