Na radnici míří třicátníci

„Průměrný věk lidí uzavírajících manželství se zvyšuje. Je to dáno tím, že mladí si chtějí nejdříve vybudovat kariéru, vydělat peníze, a především si také něco užít. Na rozdíl od předchozích generací, které v tomhle ohledu příliš možností neměly a manželství pro ně bylo synonymem dospělosti,“ vyjádřila se žďárská socioložka Jana Lesáková.

Podle jejích slov však novomanželé před dvěma desítkami let měli start o něco snadnější. „Nemuseli si například kupovat byt, který jim přidělil úřad nebo zaměstnavatel. Nemuseli se obávat o práci. Tehdejší pětadvacetiletí manželé se dvěma dětmi ale měli jiné starosti než stejně staří lidé dnes. Ti většinou ještě žijí se svými rodiči a stylizují se do pozice velkého dítěte,“ dodala socioložka.

Kuriozitou jsou však i snoubenci, kteří do svého prvního manželství vstupují až v důchodovém věku. „Můj bratr se ženil v dvaasedmdesáti, novomanželce bylo šestapadesát. Ona byla rozvedená, pro něho to bylo první manželství. V mládí tragicky přišel o snoubenku, a pak už se ženit nechtěl. Jsou spolu šest let a vypadají zatím spokojeně,“ prozradila Marie Vykoupilová z Velkého Meziříčí.


Téměř polovina svazků na Vysočině se rozpadne

Padesát na padesát. To je statistika uzavřených sňatků a následných rozvodů v kraji Vysočina. Prakticky polovina manželství se rozpadá, protože dva lidé se spolu nedokáží shodnout.

„Nemělo to smysl. Manžel s rozvodem nejdříve souhlasil, asi si myslel, že si to ještě rozmyslím. Přemlouval mě, ať žádost stáhnu. Když nás pak rozvedli, neodvolal se, ale dělá mi teď samé naschvály,“ uvedla pětadvacetiletá Dana ze Žďáru nad Sázavou. „Možná jsme měli se svatbou počkat, brali jsme se ve dvaceti a každý si od toho asi sliboval něco jiného,“ dodala mladá žena.

Jen na Žďársku se ročně rozvádí kolem tří stovek párů ročně. V roce 2003 řešil žďárský okresní soud 259 rozvodů, o rok později bylo podáno 269 návrhů na ukončení manželství. V roce 2005 se chtělo rozvést 324 párů a v roce 2006 to bylo 274 dvojic, podobně jako loni.

Většinou se manželé rozejdou v dobrém. Někdy však ten, co se cítí být ukřivděn, chce rozchod tomu druhému co nejvíce znepříjemnit. Soud však často ani příčinu manželského rozvratu nezjišťuje.

„S ohledem na stále častější takzvaný smluvený rozvod, který zákon umožňuje, to ani není nutné,“ uvedl předseda žďárského soudu Tomáš Lichovník.

Pokud se však důvod rozvratu u rozvádějích se dvojic uvádí, nejčastějším je rozdílnost povah a zájmů manželů. To však může v praxi znamenat takřka cokoliv, za tento termín se „schová“ všechno.

V kraji Vysočina ročně snoubenci uzavřou něco přes dva tisíce sňatků. Podle statistik polovina z nich dříve nebo později končí rozvodem.
Odborníci tvrdí, že to nejčastěji bývá po dvou až pěti letech společného soužití anebo pak ve druhé vlně rozvodů po patnácti i více letech trvání manželství.

Statistika
sňatky v kraji Vysočina
2004 2394
2005 2428
2006 2393
rozvody v kraji Vysočina
2004 1206
2005 1247
2006 1224
Zdroj: Český statistický úřad

INFOGRAFIKA

Infografika