VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z ministerských peněz opraví Přibyslav farní zeď

Přibyslav - Opravte farní zeď. To doporučuje zastupitelům komise při městském úřadě v Přibyslavi, která má za úkol pečovat o památky a historické objekty. Ministerstvo kultury už na opravu dalo peníze.

26.3.2008
SDÍLEJ:

Na zdi kolem fary se čas už řádně podepsal. Sama farnost nemá dost peněz, a tak jen vítá aktivitu radnice, která se rozhodla podat pomocnou ruku. Přibyslav patří k religiozním městům, dbajícím na církevní tradice. Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

„Každoročně žádá město Přibyslav o dotace z ministerstva kultury se střídavým úspěchem. Pro letošní rok ministerstvo poskytlo městu dotaci přes sedm set tisíc korun,“ upřesnil člen komise, místostarosta Přibyslavi Michael Omes.

Město si mohlo vybrat ze tří možností, nač ministerské peníze použije.

Buď na opravy jednoho z nejstarších domů na náměstí, který je v soukromých rukou, na opravy průčelní farní zdi nebo na rekonstrukci historické věže u kostela. Tam je ale situace komplikovaná, město není vlastníkem, a proto musí nejdřív vyřešit majetkové vztahy s přibyslavskou farností.

Nakonec se komise na ochranu přibyslavských památek rozhodla, že finančně podpoří opravu průčelní farní zdi.

Přidá se město i farnost

„V tomto případě s městem souhlasím. Farní zeď opravu potřebuje,“ ztotožňuje se s rozhodnutím komise například Anna Šauerová z Přibyslavi v odpovědi na otázku, komu by ona peníze přidělila, kdyby měla tu možnost. Podle jejího názoru by ale nebylo od věci, kdyby se město zaměřilo v budoucnu třeba i na zříceniny starobylého hradu Ronova a podnítilo alespoň menší archeologický průzkum: Mohl by možná přinést milovníkům přibyslavské historie mnohá překvapivá odhalení.

Neskrývanou radost má přibyslavský farář Zdeněk Kubeš. „Farní zeď potřebuje opravy jako sůl. Má špatnou statiku, bojuje s vlhkostí, omítka je oprýskaná. Farnost by sama ze svých prostředků na celkové opravy za téměř milion korun neměla. Ale budeme se na investici alespoň částečně podílet,“ konstatuje farář.

Právě finanční spoluúčast dalších subjektů je podmínkou pro přidělení ministerských dotací. Peníze do oprav zdi proto investuje i město Přibyslav.

Proč si komise vybrala zrovna farní zeď, vysvětluje místostarosta Omes jednoduše: „Do starobylého domu na náměstí, který je v soukromých rukou, investovalo město dotace dvakrát za sebou. Otázka historické věže se bude řešit ještě dlouho. Proto jsme se rozhodli, že letos to bude rekonstrukce farní zdi.“

Autor: Štěpánka Saadouni

26.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Areál letního parketu v Dobrohostově u Lípy obsadily regionální i přespolní kapely. Uskutečnil se zde 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Na snímku jihlavská kapela KARAKUM.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

Havlíčkobrodsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení