VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OD SOUSEDŮ: V Třebíči nejdéle soudí restituční nárok. Už 13 let

Třebíč - Předseda třebíčského okresního soudu František Frula soudí dlouhá leta. Nedostatek soudců v Třebíči nepociťuje. Ne všechno ale třebíčští soudci rozhodují. Jsou kauzy, které už do jejich kompetence nespadají.

27.3.2008
SDÍLEJ:

Budova okresního soudu v Třebíči. I zde leží některé kauzy dlouho. Těžší případy ale končí v Brně.Foto: DENÍK/Michaela Hasíková

Kolik soudců pracuje na Okresním soudu v Třebíči? Má třebíčská instituce soudců dostatek? Narážím na informaci, že tu vypomáhá jeden z Brna.
Na Okresním soudě Třebíč pracuje 12 soudců, z toho jeden soudce je na dlouhodobé stáži u Krajského soudu v Brně, tedy vaše informace byla mylná, naopak, náš soud vypomáhá soudu nadřízenému.

Dokázal byste specifikovat, co nejvíce v současnosti komplikuje práci soudcům v Třebíči?
Je to více věcí. Určitě složitost doručování soudních písemností, fiktivnost uváděných adres, neúčast, jak účastníků řízení, tak svědků u jednání soudu či hlavních líčení, nutnost znaleckého zkoumání a podobně.

Máte podchyceno statisticky, jak dlouho průměrně trvá, než třebíčský soud vyřeší případ?
Na úseku trestním je průměrná délka řízení do jeho skončení 77 dnů, na úseku občanskoprávním toto nelze určit, první jednání ve věci bývá nařizováno do jednoho měsíce.

A který případ se v Třebíči soudil či soudí nejdéle?
Jde o spory, které se týkají restitučních nároků, v současné době je to jeden případ z roku 1995, jde o úsek občanskoprávní. Na úseku trestním k 1. březnu 2008 byly vedeny tři věci starší jednoho roku.

Jakými případy se nejčastěji třebíčský soud zabývá?
Jde o majetkové spory, potom řízení vyplývající ze zákona o rodině, majetková trestná činnost, trestná činnost v dopravě, trestná činnost proti životu a zdraví.

Které už do vaší kompetence nespadají?
Pokud jde o úsek občanskoprávní, nesoudíme spory týkající se ochrany osobnosti, autorského práva, důchodového pojištění, důchodového zabezpečení, obchodní věci nad sto tisíc korun a další. Na trestním úseku se pak nezabýváme trestnými činy, kdy dolní hranice trestu odnětí svobody činí nejméně pět let.

Jak dlouho soudíte a který případ, se kterým jste se setkal, ze svého pohledu považujete za nejkřiklavější či nejzajímavější?
Soudní praxi vykonávám mnoho let, každý případ či věc má své individuální i obecné znaky, skutkovou či právní náročnost. Každý člověk je jiným subjektem, proto každá věc přináší něco nového a neopakovatelného.

Hana Jakubcová

Pobočka krajského soudu má zelenou

Jihlava/ Brno - Vysočině chybí krajský soud. Lidé z Vysočiny musí jezdit k soudům do třech dalších krajů. Blýská se ale na lepší časy. Parlament nedávno schválil návrh Zákona o zahájení činnosti Krajského soudu v Brně – pobočky v Jihlavě. Tím dal Vysočině zelenou.

Podle Miroslavy Sedláčkové, mluvčí Krajského soudu v Brně, se v současné době čeká na podpis prezidenta republiky, který je posledním článkem schvalovacího řetězce.

Datum, kdy pobočka na Vysočině začne fungovat, je ale v tuto chvíli velmi těžké stanovit. „Po podpisu prezidenta se ještě musí čekat, až zákon nabyde účinnosti. Po nabytí účinnosti by se pobočka měla rozjet,“ pokračuje Sedláčková.

Rozvrhnout se ještě také musí agenda, tedy jaké případy bude jihlavská pobočka řešit. Podle návrhu výše zmíněného zákona se předpokládá, že zahájení činnosti pobočky v Jihlavě si nevyžádá zvýšení počtu míst soudců.

Pavel Med

INFOGRAFIKY

Infografika

Autor: Hana Jakubcová

27.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení