V knize s názvem „Havlíčkův Brod – ohlédnutí za minulostí našeho města“ pracuje s jednoduchou, leč působivou metodou – scenérie zachycené na starých fotografiích doplňuje o vlastní snímky zachycující současný stav. Fotky provází text plný zajímavých informací o daných místech.

Nic nedají z ruky

„Hlavní problém při tvorbě takových publikací je, že sběratelé starých fotografií a pohledů nechtějí kousky zapůjčit,“ říká autor. I několik desítek let staré materiály také mohou mít vlastníka autorských práv, který požaduje tučnou provizi. Tuto překážku pomohl překonat brodský sběratel Jiří Lédl.

„S Pavlem Nocarem se známe velmi dobře a důvěřuji mu. Materiály jsem proto zapůjčil bez obav. Jinak to ale nedělám – v minulosti už se mi stalo, že se věci vrátily poškozené, nebo dokonce něco chybělo,“ vypověděl Lédl. Dodává, že kniha není v Brodě první svého druhu, ale z dosavadních tří je asi nejlepší.

Autor říká, že nyní si od této činnosti chvíli odpočine. Loni vydal podobné dílo o Humpolci a v plánu má zpracovat tímto stylem také Počátky, místo jeho učňovských let v drážním vzdělávacím středisku. „Člověk je totiž stvořen k práci, ne k ležení,“ zdůrazňuje s úsměvem fotograf.

Publikace zatím nevzbudila u veřejnosti velký zájem – není totiž na pultech knihkupectví, a tak se o ní málo ví. Autor míní, že prodej v knihkupectvích by příliš navýšil cenu. „Mimochodem, pro peníze to opravdu nedělám. Třeba se však alespoň vrátí náklady,“ říká. K dostání je kniha v Městském informačním centru, Štáflově chalupě a brodské Krajské knihovně Vysočiny. „Stojí 390 korun. Mnoho lidí si ji se zájmem prolistuje, ale nekoupí,“ uvedla jedna z pracovnic centra.

O něco lépe si „Ohlédnutí“ vede v knihovně, kde téměř dotáhlo úspěšné levné tituly, jakými byly dvě sbírky pověstí z Pelhřimovska. Podle našich informací radnice hodlá část nákladu odkoupit a knihy používat jako reprezentační dárek pro hosty.