VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologové u Květinova našli stavbu ze 13. století

Květinov - Pozůstatky shořelé dřevěné budovy ze 13. století a dvou výhní, to je výsledek téměř dvouměsíční práce lidí z obecně prospěšné společnosti Archaia Brno, která se zabývá záchrannými archeologickými výzkumy. U Květinova právě nyní probíhá stavba nového mostu a silniční přeložky. Archeologové na ploše zhruba 20 krát 30 metrů nalezli zbytky historického působení člověka, které brzy silnice nenávratně přikryje.

28.4.2008
SDÍLEJ:

Na nevelké ploše asi 20 krát 30 metrů se podařilo archeologům odhalit hned několik významných nálezů, třeba shořelou budovu ze 13. století.Foto: DENÍK/Hana Tonarová

Podařilo se jim odkrýt areál, o kterém bez dalších analýz a zkoumání ale zatím nemohou říct, k čemu přesně sloužil. „Skládá se ze shořelé dřevěné stavby, zřejmě lehčí provzdušněné konstrukce. Zanikla požárem a díky tomu máme k dispozici mimořádně zachovalé konstrukční pozůstatky včetně spálených kusů dřev a trámů,“ vysvětlil vedoucí jihlavského pracoviště společnosti Archaia Petr Hrubý.

Poblíž se našly i dvě výhně zhruba o rozměrech 75 krát 50 centimetrů obdélných tvarů s oblými rohy a kamennými základy. Stavba a pece evidentně tvořily nějaký výrobní areál. „Zdá se, že by pece mohly souviset se zpracováním kovů,“ předkládá Hrubý pracovní teorii, ke které dospěli archeologové pomocí několika indicií. Jednou z nich je blízkost Perlového potoka, který přitéká z jihu z Humpolecka a pramení v místech, kde se vyskytují křemenné žíly s obsahem zlata.

Našel se žernov

„Perlový potok se řadí mezi sekundární zdroje zlata a byl za tímto účelem vyhledáván už zřejmě i ve 13. století. Proto uvažujeme, že pícky by mohly sloužit k přepražení prorýžovaného zlatonosného písku, horniny či křemenných žil. Pražením se stane materiál poddajnější a může se dál zpracovat drcením nebo mletím,“ vysvětlil dál vedoucí.

Tomuto vysvětlení by nahrával ještě jeden nález z místa výzkumu. V jedné z pícek se našel mlýnský kámen se stopami po mletí, který byl zřejmě součástí ručního rudního mlýna, takzvaného zlatomlýna. Pokud by se to potvrdilo, pro archeology by to znamenalo, že někde poblíž, zřejmě přímo u toku potoka, se před stovkami let nacházelo rýžoviště a zlatomlýn.

Práce archeologů v terénu ve čtvrtek definitivně skončily, ale výzkum tím nekončí. Odebrali velké množství vzorků nejen z pecí, ale i z okolí, a ty musí být analyzovány. Například metodou zvanou půdní metalometrie, která zjistí, zda vzorky neobsahují podezřele mnoho kovů, které by mohly doprovázet zpracování zlata. To, co se našlo v pecích, pak bude prorýžováno a nejtěžší složka prozkoumána pod mikroskopem. Pak teprve mohou archeologové říct, zda jejich pracovní teorie byla správná či nikoli.

Díky značným keramickým nálezům ovšem mohou říct už dnes, že areál pochází ze 13. století. „To však bylo velmi dlouhé a dynamicky se měnící období, takže se chceme pokusit to zařazení více upřesnit,“ dodal Petr Hrubý, který se i se svým týmem stěhuje na Třebíčsko, kde v souvislosti s výstavbou silnice o délce šesti kilometrů bude zkoumat pravěké sídlištní areály.

Autor: Hana Tonarová, DiS.

28.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adam Hurych, Havlíčkův Brod, 4.8. 2017, 3 470 g
8

Právě se narodili. Podívejte se

Jak reklamovat koupený dům či byt

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Havlíčkův Brod - Brodští policisté vyšetřují případ krádeže, kterou má zřejmě na svědomí dosud neznámá stopařka. K incidentu mělo dojít ve čtvrtek 17. srpna.

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení