Kvůli němu jsme ale do nevelké obce na hranici regionu nepřijeli.

Spolu se znalcem historie na Ledečsku, spisovatelem a fotografem Františkem Plevou, chceme spíše připomenout původ názvu obce. „První zmínka o kostele je z roku 1560, když tady zřejmě byla kolem pustina. Už tu nestála ani osada, která zanikla kolem roku 1420 při půtce, která se tu odehrála mezi odbojnými uhlíři a vojáky císaře Zikmunda,“ začal František Pleva vyprávění o pohnutém období husitských bojů.

V té době se na Ledečsku zformovala skupina odbojných uhlířů a sedláků, kteří sympatizovali s husitstvím. Tehdy už se stavělo město Tábor, a tak se tito radikálové shromáždili na vrchu Melechov, který nazývali biblicky Oreb, aby do Tábora společně vyrazili.

yPrvní doložený farář

„Vedl je tehdejší ledečský farář Petr, což je také první doložený kněz ledečské farnosti. To, že by odešli uhlíři, se ale nelíbilo kutnohorským horníkům, kteří potřebovali dřevěné uhlí. Proti sedlákům byla tedy vyslána kumánská jízda císaře Zikmunda a právě tady na louce pod kostelem se asi potkali,“ vypravuje Pleva.

Ještě v minulém století bylo při orbě prý možné najít pozůstatky středověké osady. Bitva sedláků s vojáky skončila vítězstvím prvních, z nichž se pak část vrátila do svých domovů.

Změnu názoru zřejmě způsobila i smrt jejich vůdce faráře Petra, který byl do oka střelen šípem a na místě zemřel. „Nesl ovšem dřevěnou monstranci, kterou pozvedl rychtář ze Zahrádky, a zbytek poutníků do Tábora odvedl,“ řekl ještě Pleva.

S historickou událostí byla spojená také jedna tradice. „Při pouti, kdy tu roste hodně borovic s malými šištičkami, kterým tu říkají krákorky, je po sobě chlapci a děvčata pro povyražení u lesa házeli,“ dodal písmák.

„Bojiště se vesnici říká proto, že kdysi ten Zikmund táhl s vojskem do Jihlavy, tady se někde u kostelíka setkali se Žižkovými,“ ukazuje místní obyvatel - jednaosmdesátiletý Ladislav Roček, že původ názvu obce dobře zná.A vzpomíná dál: „Tradice házení šišek se udržovala ještě do mých mladých let. Pamatuju si, že vždycky před poutí jsme nosili šišky a kluci a holky je po sobě u lesa házeli.“