VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stávka: učitelům klesá výplata

Havlíčkobrodsko - Naposledy učitelé stávkovali loni 4. prosince. Chtěli tři miliardy na školní pomůcky, své vzdělávání a na to, aby jim neklesla reálná mzda. I když nový ministr školství Ondřej Liška slíbil na letošek téměř miliardu korun, nestačí to. Inflace roste víc, než se předpokládalo, učitelé na tom budou platově hůř. A ani na pomůcky peníze nedostanou.

8.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Na to, proč učitelé znovu stávkují, a zda tím mohou něčeho dosáhnout, se Deník ptal předsedy oblastní rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství na Brodsku a Jihlavsku Rudolfa Kočího.

Proč učitelům nestačí slíbená jedna miliarda?
Měla se promítnout v navýšení mezd průměrně o 2,8 %. Inflace byla vládou odhadovaná zhruba na 4 %, jenže je momentálně 7,4 %. V každém případě to znamená propad reálných mezd. A navíc, když ministerstvo rozepsalo peníze na kraje, ukázalo se, že navýšení o 2,8 % se v některých krajích ani nedosáhne. Třeba na Vysočině představuje navýšení v průměru 1,8 %, a není plošné, takže některé školy peníze nedostanou vůbec. Propad reálných mezd tak činí minimálně 5,6 %!

Ministr Liška ale získal celkem pět miliard…
Ano, ale z toho je na letošek přislíbeno pouze půl miliardy, zbytek slibuje na příští rok. My jsme požadovali na tento rok tři miliardy, což by znamenalo, že nepoklesnou reálné mzdy, o navyšování nebyla vůbec řeč. Navíc těch pět set milionů se týká pouze pedagogických pracovníků. Ostatní (kuchařky, uklízečky, školníci apod.) nedostanou nic. A ještě ministr řekl, že půjde o odměny formou nenárokových prostředků a získají je aktivní a nejlepší kantoři. To znamená, že učitel musí udělat zase něco navíc, aby vůbec pár korun dostal. Když se půl miliardy rozpočítá na všechny pedagogické pracovníky, měsíčně si polepší o dvě stovky.

Ale příští rok dostanete 4,5 miliardy. Ani to vám nestačí?
Ty máme přislíbené, ale opět to nebude formou tarifů. Navíc ta částka je včetně odvodů, takže od ní musíme odečíst 37 %, a to učitelé dostanou (= 2,835 mld.).

Proč ale stávkujete teď v červnu?
Ve školství asi nebude žádný termín ten nejlepší, spojili jsme to s pondělky, kdy se před Úřadem vlády v Praze konají protestní shromáždění, některé školy se zapojují ke stávce a někteří zaměstnanci s námi pojedou do Prahy. Bohužel v řadě škol se ke stávce nepřipojují nepedagogičtí pracovníci tvrdíce, že se jich navýšení stejně netýká. Nepochopili, že se hraje i o ně.

Některé školy se ale nepřipojí vůbec…
Důvody jsou různé. Některé školy mají výlety a akce, a nechtěly to rušit. Některé školy, třeba Gymnázium v Jihlavě, by šly do stávky v okamžiku, kdy by se jednalo o razantní a dlouhodobou stávku, ne jeden den, ale třeba týden. Hodně také záleží na kolektivu ve škole a osobě ředitele.

Pomůže ale stávka něčemu?
Ministr říká, že je zbytečná, že peníze na letošek jsou už uzavřené. I když nedosáhneme okamžitého zlepšení, musíme ukázat, že ve školství je propad reálných mezd, že je v něm málo peněz vůbec a že se nehraje férově, když se vyřazuje celá jedna kategorie – nepedagogičtí pracovníci. Je potřeba na to upozornit vládu a veřejnost. Ta si zatím myslí, že si stále jen stěžujeme, ale my bojujeme o to, abychom měli alespoň to, co dosud.

Jaké mohou být důsledky nedostatku peněz ve školství pro budoucnost?
Odchod mužů ze školství je evidentní už dnes. Dalším důsledkem bude „nepříchod“ nových učitelů. Pedagogický sbor stárne a mladým, když dáte nástupní plat 15 tisíc a postavíte je před třídu s dvaceti rafany s různým stupněm výchovy z domova, tak odejdou do jiného oboru. Současní učitelé raději hledají uplatnění jinde. Tím se ale sníží úroveň pedagogického sboru a následně vzdělanosti žáků a studentů.

Je z toho cesty ven?
Vláda by si mohla vzít příklad třeba z Irska. U nás se dává do vzdělání 4,5 % HDP (hrubý domácí produkt), v Irsku 6 %. Výsledek za čtyři roky neuvidíte, ale za osm už by to být vidět mělo. Byli by lépe zaplaceni kantoři, mohlo by být méně žáků ve školách, nemuseli by se rušit malotřídky na vesnicích. Neříkám, že je úroveň špatná, ale neroste. A propad není pouze proto, že dnes ještě stále kantoři věří ve své poslání a jsou pro práci nadšení, takže nad nějakou tou korunou někteří mávnou rukou.

budou stávkovat

SŠ:
Gymnázium Chotěboř, Gymnázium, VOŠ a SOŠ Ledeč nad Sázavou, Gymnázium Havlíčkův Brod, Zemědělská akademie Humpolec – pobočka Havl. Brod, OA a Hotelová škola Havl. Brod
ZŠ: Štáflova, Konečná, V Sadech, Wolkerova – všechny z Havlíčkova Brodu, Buttulova Chotěboř, Havlíčkova Borová, Ždírec nad Doubravou, Maleč, Krásná Hora, Věž, Česká Bělá, Lipnice nad Sázavou, Lučice, Přibyslav
MŠ: Mateřská škola Chotěboř

Autor: Hana Tonarová, DiS.

8.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení