VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak bude vypadat brodské nádraží? Deník to zjistil

Havlíčkův Brod - Dnes představí České dráhy (ČD) a společnost AŽD, která rekonstruuje brodské nádraží, budoucí podobu nádražní haly. Počítačové vizualizace znázorňují vzdušný prostor, v němž nepoužívané staré pokladny nahradily sedačky.

11.6.2008
SDÍLEJ:

Deník jako jeden z prvních získal vizualizaci brodského nádraží. Sedačky, čisté linie, i více obchůdků, to byl měl být příslib pro cestující do budoucna.Foto: Počítačová vizualizace: AŽD

Ochozy haly jsou zpřístupněny, i zde se dá sedět, také nakupovat. „Základní materiály jsou kámen, kov, sklo a dřevo,“ píše se v průvodní zprávě projektu.
Více obrázků je možno vidět přímo na místě: „Výstava s vizuály, jak bude hala vypadat po dokončení přestavby, bude umístěna přímo na nádraží,“ informovala Markéta Krausová z tiskového oddělení Českých drah.

Cestující by se lepšího prostředí měli dočkat ve slíbeném termínu, tedy v roce 2009, nejpozději 2010. V průběhu rekonstrukce haly totiž zatím došlo k jistým změnám a průtahům.

Nové toalety

Opravena sice byla střecha a vzniklo zákaznické centrum s kasami a čekárnou, práce na vnitřním vybavení haly se ale dostaly do skluzu. „Pokud se dobře pamatuji, měly být staré pokladny už v květnu vybourané. Stojí tu pořád a prostor za nimi je eldorádem bezdomovců,“ zlobí se cestující Jaroslav Kuba.

„Ano, harmonogram jednotlivých prací jsme museli změnit. Počítalo se například s vybudováním zázemí pro řidiče autobusů, ale město si to nakonec vyřešilo jiným způsobem,“ vysvětluje mluvčí AŽD Sandra Chvojková. „Pokladny nebyly zrušeny, protože na tyto objekty je navázáno vytápění haly. Stane se tak ale do konce roku. Vytápění bude nové, a při kompletní opravě fasády bude instalováno zateplení,“ dodala.

V současnosti probíhá druhá fáze přeměny nádražní haly v „živé nádraží“ – tedy místo s větším počtem obchodů, služeb… Kanceláře zaměstnanců se přestěhovaly do domu za kolejemi a začíná úprava prostorů v patře pro potřeby budoucích pronajímatelů. Zrušeny by měly být také současné toalety, nové jsou v plánech zakresleny ve druhém podlaží a v podzemních prostorách.

Opravu haly provádí společnost AŽD výměnou za třicetiletý pronájem komerčních ploch. Ty bude pronajímat dalším zájemcům. Na to, zda mají nádraží sloužit čistě svému účelu, nebo je lepší, aby vypadaly tak trochu jako obchodní centrum, existují různé názory.

Žádné bary či herny

Průzkum veřejného mínění, který si ČD objednaly, ukázal, že převážná část lidí se přiklání k tomu druhému.

Pro konečnou podobu a příjemné prostředí na nádraží je ale také důležité, jaké podniky v hale budou sídlit. „Ujišťujeme, že nádraží nebude hostit třeba herny nebo zastavárny. Takové podniky by ostatně mohly odrazovat třeba pronajímatele z řad finančních institucí,“ řekl před časem finanční ředitel AŽD Miroslav Kozák.

Autor: Jan Typlt

11.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hasiče zaměstnaly nehody a padlé stromy

Ilustrační foto.

Přívaly dešťové vody v Chotěboři zkrotí retenční nádrž

Na havíře v centru Jihlavy dohlíželi pyšní rodiče

Jihlava – V sobotu krátce po desáté hodině už byla horní část Masarykova náměstí téměř zaplněná. Nejen rodiče a babičky čekali na své ratolesti, až se vynoří z jihlavského podzemí přímo u morového sloupu. Ale i celá řada dalších přihlížejících si i přes vysoké teploty našla chvilku, aby se podívala na letošní havířský průvod Jihlavou.

Blahodárné prameny dokážou vyléčit nemoci a jsou inspirací umělcům

Vysočina 23. června – Žíznivému doušek vody, unavenému odpočinutí, znavenému horkem chladivé osvěžení – to vše mohou nabídnout studánky, které k Vysočině neodmyslitelně patří. Některým z nich jsou přisuzovány magické a léčivé účinky, lidé je od nepaměti vyhledávali a chránili. A velké pozornosti se studánky těší dodnes.

Rok od zmizení cestovatele Jiřího Váni. Nikdo netuší, co se mu mohlo stát

Havlíčkův Brod – V těchto dnech uplynul přesně rok od zmizení cestovatele Jiřího Váni z Havlíčkova Brodu. Po osmatřicetiletém zkušeném cestovateli bylo vyhlášeno pátrání loni 22. června poté, co se nevrátil do vlasti z cesty po bulharských horách. Vrátit se měl 18. června. Jenže se tak nestalo a od té doby o něm příbuzní ani kamarádi nemají žádnou novou zprávu.

Po bouřkách se silnými nárazy větru zůstala denní maxima pod třicítkou

Dukovany – V pátek 23. června nebyly na Vysočině na rozdíl od předcházejících dnů tropické teploty zaznamenány na žádné stanici, denní maxima zůstala pod hranicí 30 stupňů Celsia. Meteorology naopak zaujaly nárazy větru, který provázel bouřky přecházející regionem ze čtvrtka na pátek.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies