„Skříň se musí očistit, ošetřit proti červotoči a pak se bude petrifikovat vosky a pryskyřicí, a čeká ji i nová povrchová úprava. Pak se do ní začnou vsazovat restaurované součástky varhan,“ vysvětlil průběh prací varhanář z Olomouce Ivo Roháč s brusným papírem v ruce.

Varhany pochází z počátku 20. století, z roku 1914. Jde o malý nástroj, který má jeden manuál s pedálem. Postavil ho varhanář Veselý, mistr od firmy Tuček z Kutné Hory. Nástrojů za svůj život mnoho nepostavil, a proto je tento chráněný jako památka. Zajímavé je ovšem i to, kdo varhany zaplatil. „Na skříni bude po restaurování umístěna původní cedulka, kde je psáno, že tyto varhany věnoval rytíř z Klebornu, což je místní zámek,“ dodal varhanář.

Na to, až budou varhany opět plně funkční, se těší i místní varhaník Ladislav Bambuch. „Před opravou se na varhany hrálo dost špatně. Neladilo to. Těším se na to, až budou hotové, a doufám, že oprava dopadne dobře,“ prozradil.

Práce za půl milionu korun

Libičtí se před časem rozhodli varhany restaurovat. Práce vyšly celkem na téměř půl milionu. „Jde o historický nástroj, a tak zastupitelé rozhodli, že do opravy půjdeme a obec se na ní bude podílet,“ řekl starosta Václav Venhauer, který na kůr kostela vystoupal s námi. Kraj Vysočina loni a letos vyhlásit dotační titul na opravu a rekonstrukci varhan, a toho se Libičtí snažili využít.

Ladislav Bambuch navíc pomohl uspořádat benefiční koncert, zřídila se i veřejná sbírka, která trvala rok. Za tu dobu se podařilo shromáždit 67 tisíc, zbývající část za první etapu zaplatil městys Libice nad Doubravou. Letos probíhá sbírka dál, připravuje se slavnostní koncert u příležitosti vysvěcení varhan na 16. srpna, kdy do městečka dorazí část České filharmonie. „Koncert se bude přenášet i na plátna na náměstí, aby se mohlo zúčastnit co nejvíce lidí,“ dodal starosta.