„Když někam jedu, mám s sebou tak maximálně autolékárničku. Jinak si nic speciálního neberu,“ říká Libuše Pazderová. Tento přístup je ale špatný. „Záleží na tom, kam lidé jedou, ale určitě by s sebou měli mít něco na průjem, na bolest, dezinfekci, kapky do očí, léky na alergii, osobní léky, masti na svaly a klouby, náplastě, obvazy, něco na bolest v krku a na spálení od slunce,“ doporučují v lékárně.

Pokud jedete do zahraničí, buďte ještě opatrnější. V Evropě kromě Bulharska snad není země, kde by bylo potřeba dávat si pozor na pitnou vodu nebo se třeba nechat očkovat.

Pokud se ale podíváte o kousek dál, několik takových zemí tam najdete. Jednou z nich je třeba Egypt. „Radíme klientům, aby nepili vodu z vodovodu, ani si v ní nečistili zuby nebo umývali ovoce. Je lepší si tam kupovat minerálky,“ radí Věra Bencová z cestovní kanceláře ADA Tour a pokračuje: „Také jim doporučujeme, aby si před cestou promluvili se svým lékařem nebo lékárníkem o vhodných lécích nebo případně očkování.“

Jestliže máte namířeno ještě dál, třeba do Číny, raději se o vakcinaci poraďte na hygienické stanici, kam je lepší zajít i několik týdnů před dovolenou.

Důležité je také pojištění. Léky na některé nemoce z ciziny se totiž u nás sehnat nedají. Takhle si je můžete koupit v zahraničí a po návratu je pojišťovna proplatí.

Eliška Konupková