VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koruna láme textilkám vaz

Havlíčkův Brod - Desítky milionů korun tratí v poslední době průmyslové firmy na Havlíčkobrodsku vlivem posilující koruny. „Podnikatelé, především z oblasti textilního průmyslu mají problémy tím spíš, jsou-li výrazně orientováni na export.

18.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

V tomto případě se situace na Havlíčkobrodsku příliš neliší od zbytku republiky, kde hlavně textilky zavírají provoz a propouštějí zaměstnance,“ konstatoval ředitel Hospodářské komory Havlíčkův Brod Aleš Kadlec.

„Dostali jsme se do potíží vlivem silné koruny. Museli jsme v rámci republiky uzavřít tři naše závody a provádíme nezbytná opatření, abychom stabilizovali situaci,“ potvrdil člen představenstva akciové společnosti Pleas Petr Nobst. Akciová společnost Pleas musela podle Nobsta uzavřít závody v Boskovicích, Milevsku a také v Lukách nad Jihlavou.

„Litujeme toho kroku, ale považujeme jej za nezbytný. V důsledku rozsáhlé redukce sortimentu, a to včetně ukončení celých kolekcí, došlo k výraznému snížení potřeb v oblasti tkaných výrobků.“ Výrobky z tkanin budou v kolekci firmy Schiesser do budoucna představovat jen doplňkový segment,“ vysvětlil Nobst.

„Pleas se proto do budoucna zaměří opět na stěžejní výrobní oblast, a to pleteniny,“ hodnotí Nobst situaci, například v zavřeném závodě Boskovice.

Americké tričko nezabodovalo

V Milevsku se zase nepodařilo v uplynulých dvou letech vybudovat výrobní kapacitu s uspokojivými hospodářskými výsledky, protože milevský závod byl vytěžován toliko jedním standardním produktem, takzvaným americkým tričkem.

„Z důvodů organizačních změn bude proto k poslednímu srpnu letošního roku uzavřen konfekční závod v Lukách nad Jihlavou,“ doplňuje další neradostné informace Petr Nobst. Tyto kroky jsou ale naprosto nezbytné pro zajištění a zlepšení hospodářského výsledku akciové společnosti Pleas.

„Našim výrobním dělníkům však bude nabídnuto další zaměstnání, a sice v závodě v Polné. Navýšením personálu v tamním polenském závodě se tento posílí a zefektivní,“ zdůrazňuje Petr Nobst.

Řešením neradostné situace i pro havlíčkobrodské firmy je přechod české měny na euro. Potíže podle ředitele Kadlece nemá na Havlíčkobrodsku jen textilní, ale také strojírenský průmysl.

„I když tady se nejedná přímo o existenční problémy a hrozící propouštění zaměstnanců, situace má vliv například na investice do výroby,“ upřesňuje Kadlec. Hospodářská komora registruje na Havlíčkobrodsku přibližně 50 firem, které zaměstnávají více než 100 zaměstnanců a lze je tedy charakterizovat v regionálním měřítku jako významné zaměstnavatele. Z tohoto počtu větších firem je zhruba 15 zaměřeno na strojírenství.

Hospodářská komora v Havlíčkově Brodě působí jako informační a kontaktní místo. Podnikatelům poskytuje poradenské služby, umožňuje jim vyznat se v legislativě a podnikání na zahraničních trzích. Poskytuje zájemcům i poradenství ohledně získání dotací a příspěvků ze strukturálních fondů Evropské unie. Kromě toho se snaží podnikatelskou sféru vzdělávat na seminářích.

Autor: Štěpánka Saadouni

18.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení