VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Závan Pražského jara dolétl i na Vysočinu, osvěžení však netrvalo dlouho

Havlíčkobrodsko - Období politického uvolnění v Československu pod vedením prvního tajemníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka. Tak bývá nejčastěji charakterizováno Pražské jaro, kterým odstartovala vlna reforem a proces částečné demokratizace socialistického systému před srpnem 1968.

20.8.2008
SDÍLEJ:

ilustrační foto.Foto: DENÍK

Z Prahy se uvolněné poměry na začátku roku rychle rozlétly do všech koutů republiky.

„Poslední velká amnestie, která byla udělena politickým vězňům té doby již v roce 1962, byla vlašťovkou ohlašující neúprosné přicházení politického jara. A ono skutečně přicházelo, projevy slova byly stále svobodnější a čím dále smělejší,“ vzpomíná bývalý politický vězeň Miloslav Růžička z Vilémova na více jak čtyřicet let staré události.

Okresní národní výbor v Havlíčkově Brodě vydával tehdy týdeník Cestu Vysočiny, která pokrývala území havlíčkobrodského okresu. „Jsou to jediné noviny, které se díky rozumnému přístupu archivářů dochovaly. Všechno ostatní se bez milosti pálilo a ničilo,“ vysvětluje pracovník Státního okresního archivu v Havlíčkově Brodě.

Noviny podporovaly

Při listování čtyřicet let starými periodiky je zřejmé, že ani zdejší redakci neminul během první poloviny šedesátého osmého reformační duch.
„O oteplování na politickém poli se nejvíce zasloužili nebojácní redaktoři denního tisku, kteří přilévali odvahu široké veřejnosti,“ potvrdil na základě svých vzpomínek Miloslav Růžička.

Na titulní straně Cesty Vysočiny z 2. června například stálo: „Demokratizační proces v naší zemi vytvořil příznivé podmínky i pro řešení aktuálních otázek spojených s činností dětské pionýrské organizace…Chce se stát skutečným hnutím dětí, jejich vlastní socialistickou organizací, bez jakýchkoliv nároků na monopolní či výsadní postavení.“ V dalších číslech následovaly titulky jako Sociální zabezpečení zemědělců se lepší, Politiku za zavřenými dveřmi dělat nebudeme, Návrat ke starému není myslitelný nebo článek o Družstevním mládí, ve kterém se psalo, že „dnešní spotřebitel je mnohem náročnější, vybíravější a řekněme, že i pohodlnější.“

„Uvolňování poměrů sahá tak do roku šedesát šest. Všichni jsme fandili císaři Dubčekovi a Smrkovskýmu a všichni jsme je obdivovali,“ zavzpomínala osmašedesátiletá Ludmila Honzová z Havlíčkova Brodu. „I Husák tehdy ještě moc pěkně mluvil,“ přidala se její přítelkyně Marta Hermannová.
„Těšili jsme se na to, že přijde něco krásného a ona místo toho pak přišla taková krutá rána,“ shodují se obě pamětnice.

Zvrat neočekáván

Pouhý týden před vpádem sovětských vojsk na území Československa stálo v autorském sloupku v novinách: „Dovedu pochopit netrpělivost mnohých, zdá se nám někdy, že by se věci mohly hýbat rychleji kupředu, na druhé straně je potřeba říci, že každá ukvapenost by mohla přinést další problémy.“

Ještě den před osudnou nocí, kdy vyšlo třetí srpnové číslo Cesty Vysočiny, byly noviny plné optimismu. Psalo se o zavedení volných sobot a nechyběl text s názvem „Proč soukromé podnikání ve službách?“ Následující den všechny přívaly svobodných slov a nesmělé začátky v podnikání změnil v hořkou vzpomínku.

Martina Hromádková

20.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Obyvatele paneláku vyděsil had ve sklepě

Policie. Ilustrační foto.

Policisté dopadli zloděje traktoru

Letní kina opět táhnou, vstupné je většinou dobrovolné

Vysočina – Mezi oblíbené prázdninové kratochvíle patří letní kino.

Dolní ulice v Havlíčkově Brodě prošla opravou

Havlíčkův Brod - S dopravním omezením se museli dočasně smířit řidiči v centru Havlíčkova Brodu.

Děti se s prázdninovými kursy rozloučily tvorbou z FIMO hmoty

Havlíčkův Brod – Tématem posledního výtvarného kursu pro děti, pořádaného brodskou galerií byly hrátky s FIMO hmotou.

Právě se narodili. Podívejte se

Havlíčkobrodsko - Na Havlíčkobrodsku se narodila další miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení