VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dnešní benefice ukáže, jak zvířata pomáhají nemocným

Havlíčkův Brod - Sedmý ročník veřejné benefice s názvem Svět na koňském hřbetě přinese široké veřejnosti ukázky alternativní psychiatrické léčby pomocí zvířat.

27.8.2008
SDÍLEJ:

Přímo na havlíčkobrodském náměstí se uskutečnila prezentace koní, které využívá psychiatrická léčebna k zotavení svých pacientů. Ukázky z hipoterapie zde doprovázely projekt Živých médií. Foto: Martina Hromádková

Dnes ve dvě hodiny odpoledne se otevírají brány havlíčkobrodské psychiatrické léčebny, kde bude v blízkosti koňských stájí až do 18.00 probíhat kulturní program. Garantující psychiatrička pro hipoterapii Andrea Mašková dovolila Deníku těsně před začátkem nahlédnout do zákulisí benefice.

Bude letošní program v něčem nový, na co se v něm chcete zaměřit?
Jako tradičně budou jeho hlavní součástí ukázky hipoterapie s hudbou a canisterapii si budou moci vyzkoušet děti z obecenstva. Představí se naše koně a proběhne divácky oblíbená volba „Kůň sympatie“. Vylosovaní budou mít možnost svézt se na našich hipoterapeutických koních.

Na co se můžeme těšit dále?
Šermířské divadlo Zubři chystá velkolepé představení „Vikingové“ a pro děti rytířské soutěže. Tradičně přijede čajovna Kuba-Pařízek Jihlava. Novinkou budou hry pro děti s oslicí Amálkou, ukázka sportovního jednospřeží Jana Exnara, vystoupení Základní kynologické organizace Havlíčkův Brod pod vedením paní Voháňkové a profesionální drezurní vystoupení Magdy Škardové. Muziku bude letos zajišťovat cimbálová kapela z Frenštátu pod Radhoštěm. Návštěvníci budou mít možnost zakoupit výrobky terapeutických dílen a ochutnat staročeské placky.

Přijedou i nějaké známé tváře?
Patronem je herec Josef Pejchal a akci přijede podpořit i herečka Vanda Hybnerová.

Letošní ročník je sedmý. Bude to sedmička šťastná? Je benefice hodným nebo zlobivým dítětem?
Jsem ráda, že se naše veřejná benefice stala v Havlíčkově Brodě tradicí, že o nás lidé vědí a v poslední srpnovou středu přicházejí navštívit psychiatrickou léčebnu a podpořit dobrou věc. Benefice je zatím hodnou, hýčkanou a rozmazlovanou holčičkou, co bude dál, uvidíme.

Nemluvme jen o programu, ale třeba i o tom, co se v Nadačním fondu pro hipoterapii a Piruetě, které tuto možnost léčby pacientů
v Brodě umožňují, změnilo…
Hipoterapie Pirueta patří Psychiatrické léčebně Havlíčkův Brod, která plně financuje její provoz a je to tedy léčebna, která umožňuje svým psychiatrickým pacientům léčbu pomocí koní. Nadační fond pro hipoterapii, který při psychiatrické léčebně působí, oslavil v loňském roce 10.výročí od svého založení. Po celou dobu své existence se nadační fond snaží podporovat Hipoterapii Pirueta prostřednictvím svých sponzorů a získaných grantů a dotací. V prosinci loňského roku byla slavnostně otevřena krytá jízdárna pro hipoterapii a byl tak završen tříletý projekt nadačního fondu.

Podívejme se do budoucnosti, co plánujete udělat nového?
Protože jsme profesionální tým, byla Hipoterapie Pirueta oslovena vedením SZeŠ Humpolec, aby se podílela na výuce studentů v předmětu hiporehabilitace. Tento zkušební projekt by měl začít v letošním školním roce a měl by trvat tři roky. Rádi bychom také ve spolupráci s CPK Chrpa a ČHS přispěli k propagaci využití koní v hiporehabilitaci a vytvořili tak vedle koní určených například pro sport nebo práci v lese status koně - hipoterapeuta. Uvažujeme v budoucnosti o uspořádání jezdeckých závodů pro handikepované lidi.

Co třeba klienti, jak se daří je zapojovat?
Pacienti psychiatrie i ambulantní klienti jsou velmi motivováni pro hipoterapii. Jako účinkující se účastní našich veřejných beneficí a své představení vždy nacvičují. Pomáhají i s organizací – roznášejí plakáty, připravují prostory kolem stáje a jízdárny a další věci. Mezi návštěvníky je také mnoho pacientů psychiatrické léčebny.

Jana Zuščicová, Martina Hromádková

27.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení