VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ždírec trpí nájezdy zlodějů

Ždírec nad Doubravou - Mizí elektrické kabely, drahé nářadí, stavební materiál. Stále drzejší nájezdy neznámých zlodějů trápí majitele novostaveb v lokalitě V Údolí ve Ždírci nad Doubravou. Před nenechavci si ale nejsou jisti ani obyvatelé okolních rodinných domků.

11.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Jeden z postižených stavebníků, Vlastimil Němec z Chotěboře, dokonce vyvěsil varování před zloději na stránkách ždíreckého webu, ale nevěří, že to pomůže.

„Když mi letos na jaře měli zavést elektřinu do pilíře před domem, zjistili, že nemají čím. Kabel mi někdo v noci uštípl. Za čtrnáct dní nato jsem zjistil, že se mi ztratila polovina palety stavebního materiálu,“ vzpomíná Němec.

Není jediný, kdo sčítá tisícové škody. „O nové kabely přišel zhruba ve stejné době i náš bratranec Bohumil Málek. Bohužel v těch novostavbách se krade, ale nejenom tam. Problémy mají i sousedé v okolních rodinných domcích,“ potvrzují manželé Málkovi, provozovatelé ždíreckého obchodu se stavebním materiálem.

Mizí i střešní vazby

„Krade se cement, mizí drahé nářadí, dokonce i celé části lešení a střešní vazby,“ stěžuje si pan Josef, příbuzný jednoho ze stavebníků. Jak zdůrazňuje, rozhodl se rodině pomoci. Chodí pomalu rostoucí domek pravidelně hlídat a denně kontrolovat. Snad jen díky jeho ostražitosti se na tomto pozemku nic neztratilo. Zatím žádnou škodu naštěstí nezaznamenali ani manželé Brychtovi.

„My nic cenného na stavbě přes noc nenecháváme. Všechno si po práci hned odvážíme domů. Ale díky za informaci, teď budeme ještě opatrnější,“ konstatují mladí manželé.

Lákají nenechavce

Způsob, který volí manželé Brychtovi, je podle ždíreckého starosty Jana Martince to nejrozumnější, co mohou majitelé novostaveb udělat. “Chování některých stavebníků totiž přímo přitahuje zloděje. Nechávají drahé nářadí na stavbě v provizorní dřevěné kolně s jednoduchým zámkem ,kam není problém se dostat.“

„Nemluvě o tom, že někdy nemají ani potřebné pojištění. Ti, kteří na staveništích kradou, to místo určitě dobře znají a nejednají náhodně,“ povzdechne si starosta. Postižení stavebníci navíc krádeže svého majetku často ani neohlásí.

„Krádež stavebního materiálu ve Ždírci nad Doubravou v období od února do května hlášena nebyla,“ konstatuje za Okresní ředitelství Policie ČR v Havlíčkově Brodě Jana Mazourová.

Co se týká podobných krádeží (ve většině případů jsou to krádeže z novostaveb rodinných domů, například krádež dřevotřískových desek, měděných kabelů, okapových svodů nebo potom už vloupání do různých objektů, jako jsou sklady, stavební buňky, kůlny na staveništi a podobně), těch případů od ledna do současné doby eviduje policie celkem 14.

„Dva se podařilo objasnit. Jsou v tom samozřejmě právě jak krádeže materiálů , tak i vloupání do objektů, jak jsem již uvedla,“ upřesňuje mluvčí Mazourová.

Právě obavy z toho, že policisté zloděje stejně nenajdou, vede stavebníky k tomu, aby o svých problémech před zákonem drželi „bobříka mlčení“ a nic nehlásili.

„Na ukradeném kabelu a stavebním materiálu jsem měl skoro čtyři tisíce škody. Ale nehlásil jsem to. Přiznám se, mám špatnou zkušenost. Před několika lety jsem byl okraden, nic se nezjistilo. Můj občanský průkaz a další doklady se objevily náhodou na druhém konci republiky. Musel jsem si pro ně jet a měl s tím hromadu starostí,“ říká Vlastimil Němec. Podle manželů Málkových ani jejich okradený bratranec ztrátu kabelů ze stavby nehlásil.

„Říkal, že to stejně nemá cenu. Stráví čas sepisováním hlášení na policii a pachatel se stejně nenajde,“ vysvětlují Málkovi.

Takový přístup podle starosty Martince není zrovna nejšťastnější. Naopak okradení dělají velkou chybu. Čím víc informací bude policie mít, tím je vyšší šance, že nenechavci nakonec přece jen v rukou zákona uvíznou.

Když už se okradení rozhodnou mlčet, měli by být aspoň ostražitější vůči cizím lidem, kteří se pohybují kolem staveniště a podezřelé osoby policii hlásit.
Na drzé jednání zlodějů nedoplácejí totiž jen oni, ale i obyvatelé okolních rodinných domků, kteří jsou okrádáni rovněž.

Patnáct případů
Policie eviduje patnáct případů vloupání do novostaveb na Havlíčkobrodsku. Dva případy objasnila. Zloděje láká zejména lokalita V Údolí ve Žďírci nad Doubravou. K poslednímu případu vloupání do novostavby došlo z kraje tohoto týdne v obci Pozovice. Tam neznámý pachatel odcizil fasádní směsi, vrtačky, brusky, řezačky a další nářadí za minimálně osmapadesát tisíc korun.


Platí daň za to, že se stali městem

Bývalá vesnice začíná platit daň za to, že se stala městem. Dříve zde tolik krádeží a vandalismu nebylo.

Když začal stavět, kradl mu někdo materiál. Boudu na zahradě musel zamykat. „Upřímně řečeno, kdybych měl drahé auto, bál bych se ho nechat v noci na ulici. Už se mi několikrát stalo, že mi v noci šmejdil na zahradě kolem domu někdo cizí,“ říká jeden z usedlíků Jiří Mašík a pokračuje ve vyprávění, jak sousedovi zmizelo z dokončené novostavby drahé stavební nářadí, a dokonce topný kotel.

"Dávat pozor na každého kdo jde kolem, není možné. Protože se tu čile staví, pohybuje se tu i neuvěřitelné množství cizích lidí. Když někoho uvidím u novostaveb manipulovat s paletou cementu, sotva poznám na první pohled, jestli je to zloděj nebo dělník stavební firmy,“ krčí rameny Mašík. Samo vedení ždírecké radnice přiznává, že město začíná platit daň za to, že se rychle rozrůstá i za to, že přes Ždírec vede hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu na Chrudim a Pardubice.

Když Ždírec projevil přání „vypůjčit“ si z Chotěboře na občasnou výpomoc tamní městské strážníky, chotěbořští radní byli proti, protože svou policii si platí město Chotěboř, tudíž by strážníci měli hlídat pořádek hlavně tam. „Vlastní městskou policii město Ždírec nemá, protože někteří zastupitelé nejsou té myšlence zrovna nakloněni. Navíc není jisté, jestli by dokázali strážníci takovým krádežím zabránit, protože novostavby by asi pořád hlídat nemohli,“ konstatuje starosta. Do budoucna uvažuje radnice ve Ždírci aspoň o kamerovém systému.

Autor: Štěpánka Saadouni

11.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení