„Rozhovory s klienty jsou vedeny individuálně. Pracovníci centra s nimi hovoří diskrétně a s každým zvlášť,“ popsal postup pracovníků centra Böhm.
Centrum je personálně obsazeno odborníky z úřadu práce, sociálního odboru radnice ve Světlé nad Sázavou a také odboru sociálních věcí a zdravotnictví jihlavského krajského úřadu.

S další formou konkrétní pomoci zaměstnancům sklárny přišel kraj Vysočina. Uvedla to mluvčí Jitka Svatošová. „Kraj Vysočina zmapuje stávající kapacity středních škol v kraji využívané pro rekvalifikační kurzy a dle možností hodlá nabídku rozšířit. Zatím se nabízí nové uplatnění především ve strojírenství a stavebnictví,“ řekla Svatošová. Dodala, že během týdne bude připraveno také posouzení možností řešení sociálních dopadů na rodiny zaměstnanců skláren.

„Z tohoto pohledu budou v centru pozornosti především samoživitelé a rodiny dosud plně závislé na příjmech ze sklárny,“ zdůraznila Svatošová.

Přesun do Kolína

Kraj Vysočina je připraven upravit vedení linek základní dopravní obslužnosti v regionu a jízdní řády. Reaguje tak na možnost přesunu pracovních sil ze skláren Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou k zaměstnavatelům v jiných lokalitách. Zejména pak do kolínské automobilky TPCA.

„V souvislosti s rušením skláren je naše automobilka dotazována na to, jestli je připravena na možný zvýšený zájem uchazečů o zaměstnání,“ konstatoval personální ředitel TPCA Kolín Vadim Petrov. „V TPCA probíhá permanentní nábor do dělnických pozic a náborové centrum již kontaktovali první zájemci z řad zaměstnanců skláren. Náborový proces je standardní, neuvažujeme o využití jakýchkoliv vládních dotací na dopravu nebo rekvalifikaci. V případě úspěšného výběrového řízení absolvují všichni noví pracovníci několikatýdenní zaškolení pro vybranou pozici,“ uzavřel Petrov.