VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pamětnice židů přišla na křest knihy

Havlíčkův Brod - Jednou z mála žijících pamětnic hospodářského života židů na Vysočině je Anna Emlerová.

22.10.2008
SDÍLEJ:

Mladí historici Alena Kašparová a Michal Kamp se v havlíčkobrodském Muzeu Vysočiny setkali s třiadevadesátiletou Annou Emlerovou, která do jejich knihy Židé na Havlíčkobrodsku přispěla dokumentem ze svého osobního archivu.Foto: Ivo Havlík

Dokumentem ze svého osobního archivu přispěla do obrazové výbavy dějepisné knihy Židé na Havlíčkobrodsku, kterou v minulých dnech vydalo havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny.

Již hodně křehká žena má 93 roky a přišla na křest této publikace. Čile vyšlapala schody Havlíčkova domu na stejnojmenném náměstí, aby si unikátní dílo nechala mladými autory, Alenou Kašparovou a Michalem Kampem, podepsat.

V publikaci je česky napsané vysvědčení, které slečně Anně tehdy, za svobodna, s příjmením Prokůpková, vystavila 31. prosince 1939 továrna na pletené zboží Löwy & Drucker v Německém Brodě.

Okolkovaný posudek na hlavičkovém papíru, ozdobeném nádhernou rytinou továrny, vystavil dobrozdání, že slečna „jest v našich službách jako komptoiristka zběhlá ve všech kancelářských pracích a hbitá písařka na stroji, vedle běžné kancelářské agendy vede také naši registraturu a mzdové záležitosti”.

Manželé Ervín a Olga Löwyovi nepocházeli z Vysočiny, on byl z Ústí nad Labem, ona z Terešova u Plzně. Přistěhovali se do Přibyslavi, kde provozovali obchod, a podle autorů knihy byli posledními židy, kteří si v prosinci 1917 v Německém Brodě otevřeli textilní továrnu. Na konci 1. sv. války se spolumajitelem stal Rudolf Drucker.

Příslušná knižní kapitola popisuje jejich dramatický boj o hospodářské přežití za světové krize a dělnických stávek. A přišly ještě horší časy… holocaust. Ervín Löwy byl 1. září 1939 uvězněn v Buchenwaldu, odtud ho převezli do Prahy na Pankrác a 7. března 1944 poslali na smrt do plynové komory v Osvětimi.

„Živnost manželů Löwyových jako jediná z židovských textilních a soukenných továren již dnes nestojí, padla za oběť socialistické betonové výstavbě a nezbylo nic, co by osud jejich majitelů připomínalo,” konstatují Alena Kašparová a Michal Kamp.

Mají samozřejmě na mysli textilní továrnu v Havlíčkově Brodě, která byla znárodněna, přestavěna na mlékárnu a nakonec srovnána se zemí. Živou pamětnicí však přece jen zůstala Anna Emlerová.

Ivo Havlík

22.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení