VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajemství mrtvé ženy rozluštěno. Její potomci vlastní zámek v Chotěboři

Bačkov - Zanícený genealog Jiří Klusáček, který má kořeny na Přibyslavsku, rozluštil záhadu náhrobního kamene v děkanském chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Přišel na to, že Marie Zuzana Klusáková, která zemřela 18. března 1676 ve věku pouhých 32 roků, žila na zámku v Bačkově. Do kamene bylo ovšem vytesáno, že nebožka je „z Bloenstein”. Tím se ovšem badatel nenechal zmást.

6.11.2008
SDÍLEJ:

Zámeček v Bačkově má základy šest století staré tvrze. Na výsluní byl za Trčků z Lípy i Klusáků z Kostelce. Dnes patří zemědělskému družstvu a jeho dny jsou zřejmě sečteny.Foto: Ivo Havlík

V Moravském zemském archivu našel přes 330 let starý matriční záznam o skonu Klusákové – za jménem a příjmením zemřelé bylo pro změnu napsáno „z Bačzkowa”.

Zápis je ve staročeštině a stojí za přečtení pro poznání tehdejšího jazyka a stylu, především dobového psaní akcentů a spřežek: „Pán Buh Wseemohauczy od Žiwych Kmrtwym powolatj Račzil Urozenau Panj Zuzannu Klusakowau Z Bačzkowa, gsaucze Swatostmi wssemi dobrze Zaopatrzena gegižto Tělo przi Kostele farnim Odpocžiwa, Očzekawaje Radostneho a Weseleho ZMrtwych w stanj. Amen.“ Co však platilo - Klusáková z Bloenstein, nebo z Bačkova? Šlo o jednu a tutéž ženu?

„Na francouzské internetové stránce erbů jsem našel znak hodně podobný erbu paní Zuzany a na německém genealogickém serveru jméno Maria-Susanna von Bloenstein s nepřesným datem narození 1640, správně 1644, ale přesným datem úmrtí 1676,” říká Deníku Klusáček a dodává: „Znalost jména otce a matky zemřelé mně umožnila dospět k závěru, že zesnulá byla příslušnicí rakouského rodu Bloensteinů a provdala se za Jana Maxmiliána Klusáka z Kostelce, vlastníka statku Bačkov.”

Jak její manžel k zámečku v Bačkově přišel? Dvůr v roce 1429 získal Mikuláš Trčka z Lípy. Slavný rod, zapsaný zlatým písmem do dějin Světlé nad Sázavou, Lipnice a okolí, vyhynul v roce 1634 po meči vraždou Valdštejnova podmaršála Adama Erdmana Trčky.

Jako detektiv

Majetek byl zkonfiskován a Bačkov připadl staročeskému vladyckému rodu z Kostelce, v jednu chvíli konkrétně radovi komorního soudu Janu Maxmiliánovi Klusákovi. Právě proto se jeho manželka přestala psát „z Bloenstein” a začala užívat přívlastek „z Bačkova”.

Jiří Klusáček podrobné výsledky svého pátrání zveřejnil v letošním třetím vydání čtvrtletníku Polensko. Jako genealogický detektiv rozšifroval záhadný rozpor mezi náhrobním kamenem a matričním zápisem. A také zjistil, že potomci brzy zemřelé ženy dosud žijí. Jsou to Dobrzenští z Dobrzenic, současní vlastníci zámku v Chotěboři.

Ivo Havlík

6.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení