VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lovci si kupují zážitek, trofej jim ho pak už jen připomíná

Vysočina - Zážitek z lovu a trofej. Do lesů Vysočiny za nimi přijíždějí lidé nejen z Čech a Moravy, ale také ze zahraničí. Z Rakouska, Holandska nebo Španělska. Jsou ochotni zaplatit za odlov jelena, srnce, muflona či kňoura nemalé peníze.

12.11.2008 1
SDÍLEJ:

Odborné komise hodnotí jednotlivé trofeje podle celé řady měřitelných, ale i zcela subjektivních kritérií. Ty nejlepší trofeje procházejí národními a mezinárodními výstavami. Foto: DENÍK/archiv

Stavy jelení zvěře na Vysočině mírně vzrostly. Ředitel Lesního družstva obcí Přibyslav Jiří Svoboda, stejně jako Oldřich Sedlář ze žďárského okresního mysliveckého spolku shodně odhadli, že v honitbách lesního družstva a dr. Radslava Kinského na brodsko-žďárském pomezí žije na osmdesát kusů jelení zvěře.

Střelci z blízkého Rakouska

„Stavy v důsledku mírných zim mírně vzrostly,“ konstatoval Svoboda. „I poplatkoví lovci mají o odstřel jelena větší zájem. Letos jsme jim prozatím nabídli čtyři kusy. Jeden už byl odloven. Dva zájemci z tuzemska se k odlovu jelena v příštím roce přihlásili dokonce už teď,“ dodal Svoboda s tím, že mezi stávající jelení populací lze vytipovat příští zajímavé trofejní kusy.

Do lesů družstva jezdí pravidelně Rakušané. „Jde o klientelu, která loví srnčí zvěř,“ vysvětlil Svoboda. „Letos složili na dvě desítky srnců. Zbytek střelili naši zaměstnanci. Lovecký plán, který každoročně připravujeme, byl v této položce už splněn.“

Za odlovenou zvěř vyinkasuje družstvo zhruba sto tisíc korun ročně. Trofej zůstává vždy lovci, ostatní obdrží vlastník nebo uživatel honitby.

Nejmenovaný jubilant, čerstvý šedesátník, dostal od svých nejbližších odstřel jelena jako dar. S doprovodem chodívá na čekanou ke Světnovu na Žďársku.

„Nabídli jsme mu jelena v ceně zhruba třiceti tisíc,“ přisvědčil Svoboda. „Na tu správnou chvíli ještě čeká. Ale o tom to celé je. Jde o prožitek. Trofej je pak už jen připomenutím té slavnostní chvíle. Vzpomínám si, že jeden lovec čekal na jelena deset večerů. Devětkrát mu přišel, ale vždycky to byl jiný kus. A zase naopak. Loni na Starém Ransku padli dva trofejní jeleni prakticky v jeden okamžik. Na dvou rozličných místech.“

Cenu odloveného trofejního kusu určuje bodová stupnice Mezinárodní rady pro lov a ochranu zvěře (CIC). „Lovecký doprovod, který s poplatkovým lovcem obvykle čekanou absolvuje, dopředu odhadne, kolika bodů, a tudíž i jaké ceny, může vytipovaný kus dosáhnout. Za jelena, který se pohybuje zhruba v polovině bodové škály, inkasujeme kolem třiceti tisíc,“ poznamenal Svoboda. Ceny srnců nebo černé zvěře jsou nižší. Pohybují se kolem sedmi tisíc .

Oldřich Sedlář připomněl, že na Vysočině byli před léty odstřeleni tři excelentní jeleni. „Lovci za ně zaplatili statisíce. Šlo o silné medailové trofeje.“
Jako zajímavost uvedl, že z deseti nejlépe hodnocených mufloních trofejí na celém světě pochází značná část právě z Vysočiny, konkrétně pak z oblasti Měřínska.

Autor: Jaromír Kulhánek

12.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Ilustrační foto.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Havlíčkobrodsko – Hradozámecké noci již tento víkend zpřístupní milovníkům historie známé památky v netradičním čase a netradičním způsobem. Noční prohlídky na Havlíčkobrodsku nabídne zámek ve Světlé nad Sázavou a mimořádně bude otevřen i kostel svatého Víta v zatopené obci Zahrádka, kde v minulosti působil farář Toufar.

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení