VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři gotické kostely pod Lipnicí budou zachráněny

Dolní Město - Už patnáct dnů pro záchranu trojice gotických svatostánků uspořádalo občanské sdružení Přátelé podlipnických kostelů. Jubilejní den se konal v sobotu.

17.11.2008
SDÍLEJ:

Kostel sv. Jiří v Řečici má sanktuárium z 12. století. Gorazd Cetkovský z řádu karmelitánů v Praze (vpravo) návštěvníkům Dne pro podlipnické kostely řekl, že nezná druhý příklad schránky pro uložení těla Páně z jednoho kvádru kamene. Foto: Ivo Havlík

Většinou nepřístupné sakrální stavby sv. Jiří v Řečici, sv. Markéty v Loukově a sv. Martina v Dolním Městě byly otevřeny a mladí aktivisté v nich přibližovali historii kostelní triády.

Zdůrazňovali, že jde o unikátní doklady českého gotického stavitelství a výtvarného umění z 12. století. „Přijela jsem vlakem až ze severovýchodní Moravy, nejsem věřící a tato strohá gotika mě vzrušuje víc než zlatem a ozdobami přetížené baroko,” popsala své pocity Natálie Peňová. „Cítím tady kořeny původního křesťanství a když jsem od kamenné zdi malého hřbitůvku v Řečici viděla lipnický hrad ve světle zapadajícího slunce, pochopila jsem génia loci místa. Je dobře, že skupina mladých nadšenců usiluje o záchranu všech tří památek naší kultury, takoví lidé jsou solí země,” dodala.

Shání každý haléř

Pražský student dějin křesťanského umění Michal Bartůšek popisoval legendy nástěnných maleb na zdech. Pocházejí ze 14. století. Šest jejich reprodukcí nyní vytiskly Tiskárny Havlíčkův Brod. Bez faktury, vzaly to jako svůj příspěvek na záchranu kostelů. Výtěžek z prodeje půjde na speciální účet.

„Někdo se může pousmát, že za to nekoupíme ani pytel vápna, ale my sháníme každý haléř,” tvrdí předsedkyně občanského sdružení Líza Faktorová a oceňuje, že ze státního rozpočtu bylo uvolněno několik milionů korun a skrblíci nesedí ani v obecních samosprávách.

Jak ke své funkci přišla? „Nejsem křtěna Sázavou, ale Vltavou, z Prahy od dětství jezdím pod Lipnici na chatu, ty tři kostelíky jsem obdivovala a nedalo mě spát, jak se rozpadají,” vysvětluje mladá žena. Nábor do zvláštního společenství dělat nemusela. Přihlásili se studenti všech možných oborů - od dějin umění po geografii a matematiku, a také kastelán lipnického hradu Marek Hanzlík.

Patnáctý den pro podlipnické kostely uzavřela svatomartinská bohoslužba. V Dolním Městě ji celebroval P. Gorazd Cetkovský z řádu karmelitánů v neobvyklých kulisách: v kněžišti chybí oltář, pryč je obraz sv. Martina a scházejí okna. Lidem to nevadilo. Odcházeli s jistotou, že podlipnické památky neskončí v rozvalinách.

Ivo Havlík

17.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Štáflova paleta dává šanci tvořit mladým začínajícím výtvarníkům.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Ekologové zkoumají, jaký vliv na přírodu by měla cyklostezka přes Stvořidla

Světlá nad Sázavou – Milovníci cykloturistiky a malebných zákoutí řeky Sázavy by se mohli dočkat cyklostezky, která by propojila Ledeč nad Sázavou se Světlou. Stezka by vedla přes Stvořidla a nesla jméno, které je se Sázavou neodmyslitelně spjato. Cyklostezka Jaroslava Foglara. V místech, kde by cyklostezka mohla stát, v současnosti probíhá odborný výzkum. Znalci zjišťují, jaký dopad by cyklostezka měla na zdejší faunu i flóru.

Kemping na Kachličce už rekreanty dávno neláká

Havlíčkobrodsko – Rekreační oblast Kachlička u Humpolce má dlouhou tradici. První chaty se zde začaly stavět už po druhé světové válce. Nejvíce jich vyrostlo v 60. a 70. letech minulého století. To však byly doby, kdy se sem sjížděli nadšenci koupání z okolí Havlíčkova Brodu, Humpolce i Jihlavy. Od začátku nového tisíciletí zde není již pobyt pro rekreanty tak lákavý.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dvojice cizinců dostala tresty za zahradničení v kravíně

Tábor, Radňov – Pobočka českobudějovického krajského soudu v Táboře minulý týden ve středu vynesla rozsudek nad dvěma cizinci, kteří se v Radňově na Pelhřimovsku od loňského září do poloviny listopadu jako takzvaní zahradníci starali o obří pěstírnu marihuany s patnácti sty rostlinami konopí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení