VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dny Mongolska chtějí zmírnit propast ve vztahu dvou kultur

Havlíčkův Brod - Mongolové se jen opíjejí, stěžují si Češi. Češi cizince přehlížejí, stýskají si Mongolové. Proto vznikla desetidenní akce Žijeme v jednom městě, kterou připravila Krajská knihovna Vysočiny a Společnost přátel Mongolska.

21.11.2008 1
SDÍLEJ:

Je možno si rozumět. Alespoň to tvrdí o českém a mongolském etniku pořadatelé desetidenní akce Žijeme v jednom městě. Filozof Jiří Šíma (vlevo), slečna Ariundzul jsou členy Společnosti přátel Mongolska. Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Cílem je přiblížit Čechům mongolskou kulturu a naopak Mongolům ukázat Čechy jinak, než je znají z továrny a návštěv místních pohostinství.

„Mongolsko? Snad že se tam bydlí v jurtách,“ krčí rameny Eva Dvořáková z Havlíčkova Brodu. Naopak Jan Brož z Havlíčkova Brodu ví o Mongolsku hodně. Je členem předsednictva Společnosti přátel Mongolska. „Díky mému vztahu s mongolskou dívkou,“ přiznává Jan. Zatím neřeší ani společnou budoucnost. Kdyby se Jan mohl rozhodnout, kde budou žít, rád by pobyty v obou zemích pravidelně střídal.

Pomocná ruka chybí

Mongolsko nejsou jenom jurty. „Češi o Mongolech a naopak zase Mongolové o Češích toho vědí příliš málo,“ říká předseda Společnosti přátel Mongolska filozof Jiří Šíma ze Smečna. Proto Společnost uvítala aktivitu Krajské knihovny Vysočiny uspořádat desetidenní seznamovací akci pod názvem Žijeme v jednom městě. Podle Jiřího Šímy je to název přímo symbolický.

„V Havlíčkově Brodě žije velmi početná skupina Mongolů. Jsou jich téměř čtyři stovky. My jsme získali na tuto akci grant. Mongolové si občas nevědí rady s českou mentalitou a jsou z ní stejně překvapeni jako Češi z té mongolské. Chtěli jsme touto akcí pomoci oběma stranám se navzájem poznat,“ vysvětluje za knihovnu Miroslava Dobrovolná. „Mezi Čechy a Mongoly je propast,“ konstatuje hořce zástupce mongolské strany slečna Ariundzul. Podle Jiřího Šímy to měli paradoxně lehčí Mongolové, kteří se dostali do Čech před listopadem 1989.

„Tehdy pro ně zaměstnavatelé v českých továrnách vymýšleli kulturní a společenské programy. Chtěli, aby se Mongolové cítili v Čechách dobře a začlenili se dobře do společnosti. Dnes se o ně nestará nikdo,“ povzdechne si Šíma, který patří k pouhým třem úředně uznaným tlumočníkům z mongolského jazyka.

Jak dodává slečna Ariundzul, současní mongolští dělníci, potomci hrdého Čingischána, přicházejí do Čech z osmdesáti procent jen za výdělkem. „Pracují někdy až šest dní v týdnu, jediným kulturním vyžitím je pro ně hospoda. Kontakty mezi českým zaměstnavatelem a Mongoly zajišťuje často jeden člověk, ostatní mongolská většina stojí stranou a nemá šanci se s českým prostředím náležitě sžít,“ upozorňuje na smutnou skutečnost slečna Ariundzul.

Desetidenní akce vzájemného poznávání dvou rozdílných kultur začala soutěží pro děti, pokračovala společenským večerem. Následovat budou série odborných přednášek pro Mongoly a českou veřejnost.

Autor: Štěpánka Saadouni

21.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení