VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavlov: budou o stanici jednat?

Ledeč nad Sázavou/ Praha - Rozhodnutí ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky Františka Pojera uzavřít ke konci příštího roku Stanici ochrany fauny v Pavlově vyvolalo vlnu nesouhlasu.

4.12.2008
SDÍLEJ:

Sup bělohlavý byl jedním ze vzácných zvířat, která v Pavlově pobývala.Foto: Olga Růžičková

Vyjádřili ho například členové základních organizací Strany zelených v Ledči nad Sázavou a Kožlí, které výzvou k zachování pavlovské stanice podpořili i jejich straničtí kolegové z jihlavské krajské organizace.

Výkladní skříň

„Bylo pro nás velmi nepříjemným překvapením, že se agentura ochrany přírody a krajiny rozhodla zrušit právě toto pracoviště, které je nejen v našem kraji, v nejlepším slova smyslu, její výkladní skříní. Činnost stanice jí získává respekt i mezi lidmi, kteří jinak ochranu přírody nemají v žebříčku svých hodnot právě vysoko, a tak ostatní aktivity agentury, z mého pohledu neméně důležité a přínosné, hodnotí spíše negativně,“ uvedl Petr Fiala, předseda základní organizace Strany zelených v Ledči nad Sázavou.

Ředitelství agentury odůvodnilo své rozhodnutí nejen splněním účelu, ke kterému byla stanice v Pavlově zřízena – tím byl program na záchranu vydry říční – ale také nutností vypořádat majetkoprávní vztahy.
Nemovitosti, které agentura od roku 1988 v Pavlově využívala, totiž připadly na základě rozhodnutí soudu restituentům.

Zachránili stovky živočichů

„S tímto odůvodněním nesouhlasíme,“ konstatoval Fiala. „Majitelé budov jsou ochotni umožnit další provoz stanice a finanční zdroje je možné čerpat nejen z rozpočtu agentury,“ vysvětlil a vyzval vedení agentury k jednání.

Stanice ochrany fauny v Pavlově je nejstarším a druhým největším odborným pracovištěm pro umisťování poraněných živočichů v České republice.
Jen v roce 2007 přijala do své péče 176 živočichů, 41 druhů, mimo jiné i vzácného orla královského či supa bělohlavého.

Za dvacet let činnosti se jí podařilo zachránit přes sedmdesát nalezených jedinců vydry říční.

Loni stanici navštívilo téměř čtyři a půl tisíce osob a její zaměstnanci se zúčastnili šestnácti osvětově zaměřených regionálních akcí.

Věra Dřevíkovská, vedoucí sekretariátu ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny, potvrdila, že agentura výzvu organizací Strany zelených z Ledče nad Sázavou a Jihlavy obdržela. „Autorům samozřejmě odpovíme,“ řekla Dřevíkovská a poznamenala, že vedení agentury se jednání o pavlovské stanici a jejím dalším statusu v žádném případě nebrání. „Naopak. Budeme rádi, najde-li se někdo, kdo by v činnosti stanice pokračoval,“ uvedla a naznačila, že o pokračování provozu pavlovské stanice už projevilo zájem několik nevládních organizací. „Na důvodech, které jsme v souvislosti s uzavřením stanice uvedli, ale trváme.

Rozhodnutí ředitele agentury je nezvratné. Program na záchranu vydry říční v Pavlově skončil a provoz stanice jako střediska pro handicapovaná zvířata nemáme zakotvený ve zřizovací listině. Tudíž nemáme ani nárok na čerpání příslušných financí,“ vysvětlila Dřevíkovská.

V závěru ještě dodala, že vedení agentury se nebrání setkání nejen se zástupci Strany zelených, ale také s restituenty nemovitostí v Pavlově.

Autor: Jaromír Kulhánek

4.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brodský klub Oko prochází velkými změnami. Na konci června byla dokončena renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.
2

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Zdeněk Svěrák v zajetí fanoušků

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Řidič při předjíždění podcenil situaci a skončil v příkopu

Ledeč nad Sázavou – Lehkým zraněním skončila dopravní nehoda, která se stala v úterý 22. srpna mezi obcí Mrzkovice a Ledčí nad Sázavou.

Na ledečském hradě se natáčela nová pohádka, bude mít čertovské téma

Ledeč nad Sázavou – Ledečským hradem se několik dní proháněli filmaři. Natáčela se zde pohádka Čertí Brko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení