VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomoc dravcům vyjde na sto milionů korun, uvolní je ČEZ

Havlíčkobrodsko - Elektrický proud zabije, v lepším případě poraní, vysoké počty dravých ptáků. Stanice ochránců přírody přebírají do péče každoročně desítky popálených dravců, které lidi pod vedením vysokého napětí najdou.

10.12.2008
SDÍLEJ:

Montážní četa energetiků opatřuje konzoly sloupů vysokého napětí plastovými kryty. Ty mají zabránit usmrcení nebo popálení dravých ptáků výbojem elektrické energie.Foto: ČEZ

„Přesný počet usmrcených nebo zraněných dravců není možné zjistit,“ řekl vedoucí havlíčkobrodského střediska Agentury ochrany přírody a krajiny Václav Hlaváč. „Vždyť po celé republice je v současné době na tři čtvrtě milionů sloupů vysokého napětí.“

Například jen pavlovská stanice ochrany fauny nedaleko Ledče nad Sázavou přijala v minulém roce více než sto sedmdesát poraněných živočichů. Mezi nimi bylo čtyřicet dravců a sov. A letos bude situace ještě horší. Za prvních devět měsíců roku totiž v Pavlově přijali už sedmačtyřicet zraněných dravých ptáků. Většinou poštolek, káňat, výrů a puštíků.

Pět tisíc upravených sloupů

Proto se Pavlovští intenzivně zapojili do programu zajišťování bezpečnosti dosedajících ptáků na sloupech vysokého napětí. „Vzhledem k tomu, že se dlouhodobě problematice ochrany dravců věnujeme, bylo pověřeno celorepublikovou koordinací vybavování sloupů vysokého napětí doplňky zajišťujícími bezpečnost dosedajících ptáků,“ poznamenal Hlaváč. „Tyto aktivity byly dříve finančně podporovány i Ministerstvem životního prostředí. Celkově bylo takto vybaveno přibližně pět tisíc sloupů. K ochraně byly používány především plastové hřebeny. Postupně se ukázalo, že zásadní nevýhodou tohoto řešení je jejich malá životnost. Z tohoto důvodu se v současné době vyvíjejí nové typy zábran, a to především nové bezpečné typy konzol sloupů vysokého napětí,“ konstatoval Václav Hlaváč.

ČEZ preferuje sloupy typu pařát

ČEZ uvolnil na úpravu starých typů sloupů vysokého napětí, kde ke styku dravců s elektřinou docházelo a dochází nejčastěji, sto milionů korun. Potvrdil to mluvčí skupiny ČEZ Martin Pavlíček.

„Od letoška až do roku 2013 uvolní ČEZ na tyto účely každoročně dvacet milionů. A to vždy do lokalit vytipovaných ochránci přírody,“ uvedl Pavlíček. Dodal, že ČEZ v současné době staré typy sloupů vedení opatřuje plastovými kryty. „Nové typy, kterým říkáme pařáty, už jsou konstruovány tak, aby znemožňovaly dravcům dosednout. Tři konzoly, které vrchol sloupu tvoří a na nichž jsou zavěšeny vodiče, mezi sebou svírají úhel pětačtyřiceti stupňů,“ vysvětlil Pavlíček a Hlaváč dodal, že u některých sloupů tohoto typu se dodatečně montují i dřevěné prvky určené k bezpečnému dosednutí dravců. Není bez zajímavosti, že právě tento typ nových sloupů zvaných pařát zkoušeli havlíčkobrodští ochránci přírody v Pavlově, kde měli maketu tohoto sloupu k dispozici.

Václav Hlaváč i Martin Pavlíček připustili, že ani typ sloupů zvaných pařát není ještě zcela dokonalý a z hlediska bezpečnosti dosedajících ptáků nejoptimálnější.

Shodli se, že dokonalá podoba sloupů je taková, kdy konzola, vhodná i pro dosednutí dravce, je vysoko nad vodiči. „Tyto typy sloupů se ale u nás prozatím nestaví,“ uzavřel Pavlíček.

Autor: Jaromír Kulhánek

10.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Kopii poškozené vázy z 18. století vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána.
3

Poškozenou váhu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Stock Dobrohostov láká na kapely Morava, Krausberry nebo Šohajka

Dobrohostov – Fandové regionálních kapel v létě jezdí za dobrou muzikou do Dobrohostova. O víkendu se tu koná 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Tahouny letošního ročníku budou kapely Krausberry, Morava a Šohajka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení