„Přesný počet usmrcených nebo zraněných dravců není možné zjistit,“ řekl vedoucí havlíčkobrodského střediska Agentury ochrany přírody a krajiny Václav Hlaváč. „Vždyť po celé republice je v současné době na tři čtvrtě milionů sloupů vysokého napětí.“

Například jen pavlovská stanice ochrany fauny nedaleko Ledče nad Sázavou přijala v minulém roce více než sto sedmdesát poraněných živočichů. Mezi nimi bylo čtyřicet dravců a sov. A letos bude situace ještě horší. Za prvních devět měsíců roku totiž v Pavlově přijali už sedmačtyřicet zraněných dravých ptáků. Většinou poštolek, káňat, výrů a puštíků.

Pět tisíc upravených sloupů

Proto se Pavlovští intenzivně zapojili do programu zajišťování bezpečnosti dosedajících ptáků na sloupech vysokého napětí. „Vzhledem k tomu, že se dlouhodobě problematice ochrany dravců věnujeme, bylo pověřeno celorepublikovou koordinací vybavování sloupů vysokého napětí doplňky zajišťujícími bezpečnost dosedajících ptáků,“ poznamenal Hlaváč. „Tyto aktivity byly dříve finančně podporovány i Ministerstvem životního prostředí. Celkově bylo takto vybaveno přibližně pět tisíc sloupů. K ochraně byly používány především plastové hřebeny. Postupně se ukázalo, že zásadní nevýhodou tohoto řešení je jejich malá životnost. Z tohoto důvodu se v současné době vyvíjejí nové typy zábran, a to především nové bezpečné typy konzol sloupů vysokého napětí,“ konstatoval Václav Hlaváč.

ČEZ preferuje sloupy typu pařát

ČEZ uvolnil na úpravu starých typů sloupů vysokého napětí, kde ke styku dravců s elektřinou docházelo a dochází nejčastěji, sto milionů korun. Potvrdil to mluvčí skupiny ČEZ Martin Pavlíček.

„Od letoška až do roku 2013 uvolní ČEZ na tyto účely každoročně dvacet milionů. A to vždy do lokalit vytipovaných ochránci přírody,“ uvedl Pavlíček. Dodal, že ČEZ v současné době staré typy sloupů vedení opatřuje plastovými kryty. „Nové typy, kterým říkáme pařáty, už jsou konstruovány tak, aby znemožňovaly dravcům dosednout. Tři konzoly, které vrchol sloupu tvoří a na nichž jsou zavěšeny vodiče, mezi sebou svírají úhel pětačtyřiceti stupňů,“ vysvětlil Pavlíček a Hlaváč dodal, že u některých sloupů tohoto typu se dodatečně montují i dřevěné prvky určené k bezpečnému dosednutí dravců. Není bez zajímavosti, že právě tento typ nových sloupů zvaných pařát zkoušeli havlíčkobrodští ochránci přírody v Pavlově, kde měli maketu tohoto sloupu k dispozici.

Václav Hlaváč i Martin Pavlíček připustili, že ani typ sloupů zvaných pařát není ještě zcela dokonalý a z hlediska bezpečnosti dosedajících ptáků nejoptimálnější.

Shodli se, že dokonalá podoba sloupů je taková, kdy konzola, vhodná i pro dosednutí dravce, je vysoko nad vodiči. „Tyto typy sloupů se ale u nás prozatím nestaví,“ uzavřel Pavlíček.