Téměř ilustrační situace, jak se může štědrovečerní stolování změnit v horor. Zapíchnutá kost v krku. Jak si máme v takovém případě počínat?
Jestliže jsme si podráždili jícen malou kostičkou, která je dostupná a dobře viditelná, navíc zapíchnutá jen z jedné strany, můžeme se pokusit ji vytáhnout sami, pokud jsme dostatečně šikovní. Jinak bych doporučoval rychlý odvoz na oddělení ORL (ušní, nosní krční) nejbližší nemocnice.

Nemálo nešťastníků, kteří navštěvují hned po svátcích nebo ještě během nich lékařskou pohotovost, si stěžuje na bolesti břicha, žlučníkový záchvat…
To jsou bohužel důsledky nerozumného počínání, které nelze nazvat jinak, než vánoční obžerství. Naši pacienti si dopřávají jídla nadmíru, což pak zákonitě končí bolestí z podrážděného žlučníku a slinivky. Nejrozumnější je i v době svátků omezit tučná a mastná jídla, ale to dodrží málokdo. Pokud se bolest ozve, pak nelze poradit nic jiného, než vzít si léky, například Cholagol nebo Algifen. Jestli bolesti nepřestávají, nemá cenu vyčkávat, ale navštívit ordinaci praktického lékaře nebo lékařskou pohotovost.

Po vánočních svátcích následuje za pár dní hned Silvestr a oslavy Nového roku, které se někdy neobejdou bez nezřízeného popíjení…
…které může někdy skončit až otravou alkoholem. Bohužel k takovým případům čas od času dochází. Pokud se už někdo opije nadmíru, je důležité, aby nezůstal v takové situaci sám. Je dobré, aby byl nablízku někdo, kdo se o opilého postará, případně ho doprovodí domů. Opilý by se mohl udusit zvratky, cestou domů upadnout, ublížit si a pokud je zima, dokonce zmrznout.

Dá se v takovém případě věřit různým „babským“ radám, jako je hrnek kávy na vystřízlivění, nebo se před nočním „tahem“ pořádně najíst?
Některé rady se vyplatí nepodceňovat. Například doporučení, že konzumace alkoholu se má „hlídat.“ To znamená před oslavou je dobré se najíst, pití během oslavy prokládat nealkoholickými tekutinami a jídlem, nepít nalačno. Když už se stane a při oslavě přebereme, je dobré se před spaním napít, na bolesti hlavy si vzít například Ibalgin, aby ráno po probuzení nebylo tak nepříjemné. Po proflámované noci bych ale kávu nedoporučoval, protože dehydratuje, lepší jsou nealkoholické tekutiny.

Následky silvestrovských oslav ale mohou být ještě horší, pokud nezkušený člověk manipuluje například s petardami a dělobuchy.
Takových případů jsem zažil několik. Dá se říci, že k nim v poslední době dochází stále častěji, protože pyrotechnika je snadno dostupná. Nejhorší je, když petarda vybuchne přímo v ruce a dojde k poškození končetiny. V takovém případě je na místě volat okamžitě zdravotnickou záchrannou službu. Někdy poškozenému může pomoci plastická operace, ale ne vždycky. Je smutné, když potkáváte pacienty, které jste ošetřovali, a vidíte, že jejich chvilkové dobrodružství s pyrotechnikou nezůstalo bez životních následků.