VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tříkrálová sbírka získává stále více příznivců

Havlíčkobrodsko - Obnovit starou lidovou tradici a přitom pomoci potřebným – to spojuje Tříkrálová sbírka české Charity, která se v celorepublikovém rozsahu koná letos již podeváté. Koledníci budou navštěvovat domácnosti od třetího do jedenáctého ledna.

8.1.2009
SDÍLEJ:

Koledníci Tříkrálové sbírky dostali v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Havlíčkově Brodě již tradiční požehnání, které je bude provázet při vybírání příspěvků pro Oblastní charitu v Havlíčkově Brodě.Foto: DENÍK/Libor Plíhal

„Letos jsme vydali skoro tři sta kasiček, minulý rok to bylo kolem dvou set sedmdesáti,“ popisovala situaci před koncem minulého roku Miroslava Vodrážková, koordinátorka Tříkrálové sbírky na území havlíčkobrodského a humpoleckého vikariátu. Na Havlíčkobrodsku se k ní rok od roku připojuje stále více obcí.

„Je velký rozdíl mezi vesnicemi a městem,“ vysvětlovala Vodrážková. Na vesnici se lidé více znají a vědí, kdy a kdo přijde koledovat. Ve větších městech mají vybírající často problém dostat se do panelových domů a setkávají se zde také s větší nedůvěrou.

Mezi městy na Havlíčkobrodsku vyniká ve výši vybrané částky Přibyslav. „Důležité je, že se výtěžek sbírky vrací na místo, kde byl vybrán,“ řekl místostarosta Přibyslavi Michael Omes. Minulý rok se v Přibyslavi a okolních obcích vybralo téměř sto osmdesát tisíc korun.

V Pohledu u Havlíčkova Brodu mají letos naopak problém sehnat koledníky. „Děti, které chodily, už odrostly. Těžko se hledají děti, které by v tradici pokračovaly,“ uvedla obyvatelka Pohledu, která sbírku v minulých letech v této obci organizovala a která si nepřála zveřejnit své jméno. Podle koordinátorky sbírky Vodrážkové se někdy stává, že rodiče nechtějí děti pustit koledovat, protože dobročinných sbírek je hodně a někdo může tuto činnost brát jako obtěžování.

Koledníci vybírali na sebe

„Snažíme se občany o sbírce informovat i z důvodu falešných koledníků,“ řekl Omes. Koledníci, kteří nevybírali na potřeby Charity, ale snažili se formou sbírky vylepšit svou finanční situaci, se již v okrese objevili. „Třicátého prosince v Okrouhlici chodil muž, žena a dítě, kteří měli koruny,“ popisovala Vodrážková. Tito koledníci údajně tvrdili, že vybírají na sebe. „To není trestný čin. Někteří lidé si ale mohli myslet, že dávají na charitu,“ komentovala Vodrážková. Podobná událost se stala asi před čtyřmi lety v Brodě, kdy děti vybíraly peníze v jedné místní restauraci.

Koledníci charitní Tříkrálové sbírky musí mít standardní pokladničku, průkazku, jejíž číslo souhlasí s číslem na pokladničce, a za příspěvek by měli dárcům věnovat cukr a kalendář označený logem české katolické charity.

Peníze, které letos koledníci vyberou, budou využity na rekonstrukci topení v Mateřském centru Ledňáček v Ledči nad Sázavou, provoz služeb Oblastní charity Havlíčkův Brod a na přímou pomoc potřebným lidem.

Koledovat půjdou malí i velcí

Požehnání koledníkům Tříkrálové sbírky se v Havlíčkove Brodě, stejně jako v celé zemi, koná již podeváté.
A koledníkům se pomoc lidem, kteří to opravdu potřebují, moc líbí: „Chodím již devátým rokem a na sbírce se mi nejvíce líbí pomoc lidem v nouzi,“ uvedl čtrnáctiletý Lukáš Gašpar z Bartoušova.

Požehnání, které uděloval Mgr. P. Jan Ladislav Novák, se neslo ve slavnostním duchu doznívajících Vánoc, což umocňovala ještě výzdoba kostela.
A pomoc lidem v nouzi k těmto svátkům určitě neodmyslitělně patří.

reportéři Deníku

8.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stříbrná studánka na Žákově hoře je jedním z pramenů řeky Svratky.

Blahodárné prameny dokážou vyléčit nemoci a jsou inspirací umělcům

Nikdo stále netuší, co se mohlo zkušenému cestovateli Jiřímu Váňovi stát.

Rok od zmizení cestovatele Jiřího Váni. Nikdo netuší, co se mu mohlo stát

Po bouřkách se silnými nárazy větru zůstala denní maxima pod třicítkou

Dukovany – V pátek 23. června nebyly na Vysočině na rozdíl od předcházejících dnů tropické teploty zaznamenány na žádné stanici, denní maxima zůstala pod hranicí 30 stupňů Celsia. Meteorology naopak zaujaly nárazy větru, který provázel bouřky přecházející regionem ze čtvrtka na pátek.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Noční bouřka dala hasičům pořádně zabrat

Havlíčkobrodsko - Vysočinští hasiči mají za sebou velmi náročnou noc. Od čtvrteční osmé hodiny večerní do pátku sedmé hodiny ranní zasahovali u více než 160 událostí v souvislosti s bouřkou.

Zázračný pramen v Pohledu zničila lidská hloupost

Pohled - Voda ze „zázračného" pramene v Pohledu teče, ale není pitná. Na vině je lidská hloupost.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies