VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kopie záznamů o nehodě jsou také platné

Havlíčkův Brod - Nový rok s sebou přinesl změnu ve způsobu oznamování a šetření dopravních nehod. Podle novelizované právní úpravy jsou účastníci dopravní nehody povinni oznámit nehodu policii, dojde-li při ní k usmrcení nebo zranění osoby, nebo k hmotné škodě převyšující na některém z havarovaných vozidel včetně přepravovaných věcí částku jedno sto tisíc korun.

11.1.2009 1
SDÍLEJ:

Vzor zmapování nehody. Foto: DENÍK/ Klára Alešová, Miloš Vrátný

Dále jsou povinni přivolat policii, dojde-li k poškození či zničení pozemní komunikace, ke škodě na obecně prospěšném zařízení, životním prostředí nebo na dalším majetku třetí osoby. Účastníci nehody, která nebude splňovat tyto podmínky pro oznámení policii, jsou povinni sepsat společný záznam o dopravní nehodě. Záznam je nutné podepsat a neprodleně odevzdat pojistiteli.

Účastníci jsou povinni prokázat si navzájem totožnost a sdělit si informace o vozidle.

Porušení takové povinnosti je stejně jako ujetí z místa dopravní nehody přestupkem podle zákona o přestupcích.

Záznam o dopravní nehodě by měl každý řidič vozit s sebou ve vozidle. Vyhne se tak zbytečným komplikacím a zejména pak průtahům při vypisování. Originální tiskopisy jsou totiž propisovací. V Havlíčkově Brodě však řidiči originální tiskopisy sháněli marně. Pobočky pojišťoven je k dispozici neměly, klienti mnohdy dostali jen kopie stažené z internetu.

„Včera (v pátek - pozn.red.) jsem objednala dalších sto kusů originálních propisovacích záznamů o dopravní nehodě,“ uvedla Zdenka Debská z pobočky Generali. Ani klienti České pojišťovny neuspěli. „Originální tiskopisy došly, objednali jsme je. Máme k dispozici pouze kopie,“ konstatovala Hana Pazderková.

Obdobná situace panovala i v České podnikatelské pojišťovně. Centrála by jí měla tiskopisy poslat v průběhu příštího týdne. Likvidátor havlíčkobrodské České pojišťovny Jaroslav Henzel potvrdil, že pojišťovny přijmou v případě potřeby i kopie záznamu.

„Pokud řidič nemá originál, doporučil bych mu, aby si s sebou v autě vozil minimálně tři tiskopisy stažené z internetu. Jeden pro pojišťovnu, druhý pro sebe a třetí pro dalšího účastníka dopravní nehody.“

Na otázku, mohou-li účastníci nehody v případě nouze sepsat záznam o dopravní nehodě na jakýkoliv kus papíru, odpověděl, že ano. „Ovšem musí tam být uvedené všechny rozhodující skutečnosti,“ poznamenal Henzel.

Autor: Jaromír Kulhánek

11.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajská knihovna Vysočiny.

Filmové nadšence v Brodě láká biograf naživo

Ilustrační foto

Na cyklostezku čeká Chotěboř už léta

Exkluzivní právo těžby: Česku hrozí kvůli firmě Diamo mezinárodní arbitráž

Vysočina - Státní podnik Diamo by měl získat v ČR monopol na těžbu uranu. To navrhuje vládě ČR Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Je to dilema, říká starosta města Polná. Nechme to na právnících, zaznívá z Přibyslavi. Podle právníka ale státu hrozí zcela reálně mezinárodní arbitráž.

Cestující se ve Ždírci dočkali nových čekáren

Ždírec nad Doubravou - Nových autobusových čekáren se dočkali cestující ve Ždírci nad Doubravou u cukrárny DIPP.

Na Masarykově ulici přibude cyklostezka a chodník

Havlíčkův Brod - Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě začaly práce na více než kilometr dlouhé cyklostezce, která povede od zdravotní školy k novému hřbitovu. Součástí cyklostezky bude i nová zeleň a nové veřejné osvětlení. Práce potrvají nejdéle do konce listopadu. Od samého začátku ale stavba budí rozpaky a dohady.

Do poslanecké sněmovny chce silozpytec i farářka. Šanci mají opět lékaři

Vysočina – Přesně za měsíc se lidé budou rozhodovat, koho zakroužkují a vhodí do urny. Po čtyřech letech jsou tu opět volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. A na Vysočině je výběr bohatý.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení