Vzkaz policie, tlumočený šéfem dopravního inspektorátu v Havlíčkově Brodě Davidem Jirákem, zní takto: Volejte skutečně jen v odůvodněných případech. Otázkou ale zůstává, co tím odůvodněným případem vlastně je.

„Získá-li účastník dopravní nehody podezření, že ten druhý nebo třetí pil před jízdou alkohol, nebo řídil pod vlivem psychotropních látek, je přítomnost policie na místě havárie nezbytná,“ uvedl Jirák a dodal: „Stejně tak je nutné postupovat v případě, jestliže někdo z místa dopravní nehody ujede. Takový řidič se vystavuje hrozbě pokuty až do výše pěti tisíc korun. V případě, že řidič ujede od nehody, při které dojde ke zranění lidí, hrozí mu až tříletý trest odnětí svobody za trestný čin neposkytnutí pomoci, pokuta a zákaz řízení na dobu deseti let.“

Náhodní svědci

Policie si je podle slov Davida Jiráka vědoma i toho, že novelizace silničního zákona může právě v souvislosti s alkoholem vytvářet prostor pro korupci. Není totiž vyloučeno, že zejména evidentní viníci dopravních nehod budou mít tendence poškozené řidiče uplatit za to, že k nehodě policii nepřivolají.
Také k nehodám, při kterých dojde k poškození zařízení komunikace nebo majetku přímo nesouvisejícího se silničním provozem, by měli řidiči policii přivolat. Stejně tak v případě, nedospějí-li ke společnému odhadu výše škody.

„V tomto případě je také dobře, zachytí-li účastníci dopravní nehody už před příjezdem policie stav a místa vozidel po nehodě, detaily poškozených částí a registrační značky, a to třeba i snímkem na mobilním telefonu,“ poradil Jirák.

Paradoxně se však může stát, že policie přijede k dopravní nehodě, jejíž účastníci ji nevolali. „Policie je samozřejmě povinna přijmout každé oznámení. K nehodě ji tak mohou přivolat třeba náhodní svědci. Ostatní řidiči, cyklisté. Nebo lidé, kteří nehodu viděli z okna svého domu, a tak podobně. Předpokládám, že u dopravní nehody vždycky zastaví a provede nezbytné úkony i každé projíždějící policejní vozidlo,“ podotkl Jirák.

Řidiči vyplňují formuláře pečlivě

Česká pojišťovna eviduje od počátku ledna více než poloviční nárůst hlášení dopravních nehod bez policejního protokolu. Uvedl to mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

„Evropský záznam o dopravní nehodě, takzvaný Euroformulář, použilo k hlášení již téměř šest tisíc řidičů. Podle prvních poznatků likvidátorů jej klienti vyplňují pečlivě a čitelně. Pokud by si i přesto někdo nevěděl rady, může se obrátit na pracovníky zasahující asistenční služby ČP Asistent. Ta pro své pojištěné přidala jednu novinku – při asistenčním zásahu přiveze na místo nehody také Euroformulář a pomůže s jeho vyplněním,“ dodal Bálek.

Obdobné zkušenosti mají i likvidátoři pojišťovny Generali. „V případě, že si řidiči nejsou jisti, třeba při stanovení výše způsobené škody, doporučujeme jim, aby na místo nehody přivolali policii,“ konstatovala ještě mluvčí Kateřina Bílá.