„Jednala jsem o tom s hejtmanem Jiřím Běhounkem,“ řekla starostka Světlé Lenka Arnotová. „Stávající znění insolvenčního zákona znevýhodňuje zaměstnance, a to v porovnání s věřiteli,“ vysvětlila. Tajemník světelské radnice Jiří Moučka připomněl, že zaměstnanci se od doby zahájení insolvence podniku po dobu registrace na úřadu práce ocitají v jakémsi vakuu.

„V uvedeném rozmezí jakoby pro stát vůbec neexistovali,“ poznamenal. Arnotová i Moučka uvítali, že o změnu insolvenčního zákona usiluje, prostřednictvím své zákonodárné iniciativy, i kraj Vysočina, což potvrdila jeho mluvčí Jitka Svatošová.

„Rada kraje uložila krajskému úřadu zpracovat paragrafované znění návrhu zmíněného zákona. Návrh je hotov, v této fázi se s ním pracuje na úrovni jednotlivých odborů,“ uvedla Svatošová.

Návrh by měl být předložen radě kraje pravděpodobně ještě v tomto měsíci. „Pokud bude rada souhlasit, projedná ho zastupitelstvo,“ sdělila Svatošová. O změnu zákonů usilují i sklářské odbory. Jejich předseda Vladimír Kubinec oznámil, že přivítal informaci ministra Petra Nečase o tom, že jeho resort zpracovává a předloží k urychlenému projednání novelu o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele.

„Bohužel, na skláře ze Světlé nad Sázavou a Poděbrad se již pravděpodobně tato novela vztahovat nebude,“ upozornil Kubinec.