VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kompostárnu a sběrný dvůr staví za miliony z Evropy

Přibyslav/ Ronov nad Sázavou - Snížit množství odpadu na skládce. To je cíl stavby kompostárny a sběrného dvora, která začala na podzim 2008 a má trvat do jara 2009. Uskutečňuje ji město Přibyslav v Ronově nad Sázavou.

7.2.2009
SDÍLEJ:

Méně odpadu si slibuje město Přibyslav od vybudování nové kompostárny a sběrného dvora v Ronově nad Sázavou. Komunálního odpadu rok od roku přibývá, pomoci by měla například separace biologicky rozložitelného odpadu a jeho kompostování v krechtech.Foto: DENÍK/archiv

Akce má pracovní název Odpadové hospodářství Ronov nad Sázavou – 2. etapa, výstavba kompostárny a sběrného dvora. „Cílem projektu je snížit množství ukládaného komunálního odpadu na skládku. Na sběrném dvoře budou občané předávat nebezpečné složky komunálního odpadu, maximálně 200 tun ročně, které budou následně odstraněny k tomu oprávněnou osobou,“ objasnil cíl projektu starosta Jan Štefáček.

Stejně tak budou na skládku ukládány využitelné složky komunálního odpadu, maximálně 2300 tun ročně. Celková maximální kapacita sběrného dvora je 2 500 tun ročně. Stejně tak významná je stavba kompostárny.

Separací biologicky rozložitelného odpadu, jeho předáním do velkoobjemového kontejneru a následným kompostováním dojde podle Štefáčka ke snížení ukládání tohoto odpadu na skládce. Maximální kapacita kompostárny je 5 000 tun ročně. Ke kompostování bude docházet v otevřených krechtech, umístěných na vodohospodářsky zabezpečené ploše, aerobním odbouráváním a přeměnou organické substance na kompost. Vlastní proces kompostování se bude členit na drcení dřevitého biogenního odpadu, promísení a navršení biogenního materiálu do krechtu, obracení krechtů pomocí speciálních strojů a prosévání hotového kompostu.

Vysoké dotace

„Charakter projektu umožňuje čerpat dotaci z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), jehož 4. prioritní osa je zaměřena na zkvalitnění nakládání s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží,“ připomněl starosta.

Celkové investiční náklady projektu jsou dle smlouvy s dodavatelem, firmou z Ledče nad Sázavou, více než 15 milionů korun. Příspěvek z OPŽP je ve výši přes 13 milionů korun, přispěl i Státní fond životního prostředí dotací ve výši 779 tisíc korun.

Celková míra dotace ze strukturálních fondů Evropské unie a Státního fondu životního prostředí tedy pokryla 90 procent z celkových uznatelných nákladů projektu.

„V současné době je realizace projektu již zahájena. Na realizaci se podílí Státní fond životního prostředí ČR, který jako zprostředkující subjekt podává žadateli potřebné informace o programu a vychází městu Přibyslav vstříc při řešení problémů,“ doplnil starosta Štefáček.

Autor: Štěpánka Saadouni

7.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Kopii poškozené vázy z 18. století vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána.
3

Poškozenou váhu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Stock Dobrohostov láká na kapely Morava, Krausberry nebo Šohajka

Dobrohostov – Fandové regionálních kapel v létě jezdí za dobrou muzikou do Dobrohostova. O víkendu se tu koná 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Tahouny letošního ročníku budou kapely Krausberry, Morava a Šohajka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení