„Žáci naší školy vybrali z databáze občanského sdružení pro Contact dívku, která žije se třemi sourozenci ve zcela negramotné rodině. Negramotnost v této africké zemi dosahuje 64 procent,“ zdůrazňuje učitelka Marie Zichová.

Náklady spojené se školní docházkou, jako je školné, školní uniforma, pomůcky a zdravotní ošetření, jsou více než pět tisíc korun ročně. Školní rok se podle Zichové v Guineji skládá ze tří trimestrů, které jsou zahájeny vždy v září, v lednu a v dubnu. „Díky našemu příspěvku začne Fina chodit do školy v září 2009,“ chválí žáky učitelka Zichová.

Organizovali sběr i secondhand

Peníze, které školáci na účet Adopce na dálku uložili, získali sběrem novinového papíru, odevzdáním hliníkových fólií a železa ze školních kontejnerů a jako výtěžek předvánočního secondhandového prodeje, který zorganizovali žáci 8.A.

Bludný kruh

Podle Zichové je hlavním cílem adopce afrických dětí na dálku zprostředkovat jim přístup ke vzdělání. Na rozdíl od pasivní potravinové pomoci, umožňuje tento projekt sponzorovaným dětem dosáhnout vzdělání, které by jim mělo usnadnit vystoupit z bludného kruhu chudoby.

„Chudý člověk nemá peníze na dostatečné množství jídla, nemůže posílat své děti do školy, nemá prostředky na léčbu a v důsledku nevzdělanosti a nemocí nemůže najít zaměstnání. Past chudoby se tak přenáší z generace na generaci,“ zdůrazňuje Zichová.

V každém školním roce budou žáci přibyslavské školy organizovat dobročinné akce, jejichž cílem bude získat prostředky na to, aby Fina mohla absolvovat celou školní docházku.