VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kurátor: Do baru chodí i třináctiletí

Chotěboř - Když podnapilé dítě přivezli domů městští strážníci, otevřel jim rodič, který měl sám do střízlivosti hodně daleko. I takové situace zažívá občas Jiří Kafka, kurátor pro mládež, vedoucí oddělení péče o rodinu a děti Městského úřadu v Chotěboři.

12.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jan Rotrekl

Někteří mladiství v Chotěboři už ale nemají problémy jen s alkoholem a záškoláctvím, ale zkoušejí experimentovat i s drogami.

„V rámci celého chotěbořského obvodu pro výkon státní správy jsme loni zaznamenali celkem 23 případů dětí a mladistvých, které jsme přistihli, řekněme spíš pod vlivem alkoholu než opilých,“ upřesňuje kurátor.

„Myslím, že děti mají spoustu volna, nemusejí s ničím pomáhat ani doma. Školu neberou moc vážně. Od rodičů, kteří na ně většinou nemají čas, dostávají místo výchovy kapesné, o jakém se nám ani nesnilo,“ posteskne si Věra Šimůnková z Chotěbořska.

V poslední době oddělení péče o rodinu a děti úzce spolupracuje s Městskou policií Chotěboř.

Podle Kafky je to hlavně díky aktivnímu přístupu městských strážníků. „V takových případech je ale výjimkou, když zjistíme, že děti požívaly alkohol přímo v některém restauračním zařízení. Mnohem častěji si děti kupují alkohol prostřednictvím starších kamarádů a popíjejí v různých chotěbořských lokalitách,“ vysvětluje kurátor.

Městská policie se proto zaměřuje i na různá vytipovaná místa, kde se mladiství konzumenti alkoholu scházejí.

Scházeli se a pili tajně

Zhruba před více než rokem nechali městští strážníci strhnout přístřešek na okraji Chotěboře, kde se mládež tajně scházela a páchala pod vlivem alkoholu různé výtržnosti.

Podle ředitele chotěbořské městské policie Jiřího Novotného není chotěbořská mládež o nic lepší ani horší než jinde, naopak jsou města, kde je situace mnohem dramatičtější.

„V rodinách, kde mají děti problémy s alkoholem nebo kouřením, vázne výchova, přitom vůbec nemusí jít o rodiny sociálně slabé,“ tvrdí šéf městských strážníků a uvádí případy, kdy strážníci přistihli nezletilce z takzvaně slušné rodiny s cigaretou, který jim tvrdil, že doma kouří běžně i před rodiči a přestat nemůže, protože má na nikotin návyk.

„Problém je v nadbytku volného času, absence vhodných a kvalitních volnočasových aktivit, které mládeži nahrazují návštěvy různých diskoték v okolí. To je skutečnost všeobecně známá,“ říká kurátor Kafka.

Rozhodně se tím však nechce zastávat provozovatelů a personálu diskoték, který mladistvým alkohol prodá. „Daleko víc mě zaráží přístup rodičů, kteří pouštějí na podobné akce svoje děti už ve věku 13 až 14 let. O tom, že tyto děti na diskotéky chodí, jsme se přesvědčili už několikrát. Fotografie z takových zábav jsou totiž přístupné na internetu,“ konstatuje Kafka a tím potvrzuje i zkušenosti městských strážníků s váznoucí výchovou v některých rodinách.

Chotěboř sice patří mezi relativně klidné regiony, ale to neznamená, že se zde nevyskytují problémoví klienti páchající trestnou činnost, drogově závislí nebo záškoláci.

Jaký otec, takový syn

„Mezi našimi klienty se několikrát vyskytly děti školou povinné, které navštívily diskotéku nebo dokonce noční klub, aniž by si toho rodiče všimli. Výjimkou není situace, kdy je podnapilé dítě přivezeno domů a předáno rodiči, kterého nazvat podnapilým je opravdu jemný výraz,“ povzdechne si kurátor.

Někteří mladiství v Chotěboři nemají už problémy jen s alkoholem, ale začínají experimentovat i s drogami. Oddělení péče o rodinu a děti tak supluje úlohu K center, která v regionu citelně chybějí. Ta v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově zanikla, protože od státu dostala malé dotace.

Chtějí radu

„S užíváním drog přímo osobně jsem se setkal spíš u klientů nad 18 let, ale často se na nás obrací rodiče s žádostí o pomoc, co dělat, když zjistí, že jejich dítě zkouší drogy. Ročně je to tak 15-20 rodičů nezletilých dětí, kteří po nás chtějí radu. Sami klienti však o pomoc žádají málokdy,“ upřesňuje kurátor.

Pokud podle Kafkových zkušeností region v oblasti prevence sociálně patologických jevů dosahuje dobrých výsledků, paradoxně se to projeví úbytkem klientů, což je potěšující. Ale na druhou stranu zařízení dostane okamžitě nižší dotace, což může vést dokonce až k jeho zániku.

Díky dobré spolupráci se základními školami v regionu se kurátor Kafka snaží aspoň provádět výchovné pohovory pro děti a mládež s cílem zvýšit jejich právní vědomí.

Autor: Štěpánka Saadouni

12.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení