VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povodně zatím nehrozí, obce je však nepodceňují

Havlíčkobrodsko - Vysočinu čeká teplý týden, o déšť by také neměla být nouze. To s sebou přináší tání bohatých sněhových zásob a riziko povodní.

2.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Pavla Mendřická

Nikdo nemůže odhadnout, zda sníh zmizí naráz, nebo bude jen odtávat. „Možnost povodní existuje vždy, v nejbližších dnech je nečekáme,“ popisovala situaci hydroložka Martina Kimlová z Českého hydrometeorologického ústavu.

„Průtoky se zvýšily velmi mírně, je to obvyklé pro toto období,“ vysvětloval Tomáš Kendík, vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Vltavy.

Protipovodňové stěny

Vedení obcí se snaží případným povodním předejít. „Pro hasiče jsme zakoupili gumové stěny, které se dají naplnit vodou,“ řekl vedoucí Odboru výstavby a životního prostředí v Ledči nad Sázavou Břetislav Dvořák.

Protipovodňové stěny mají lichoběžníkový průřez a dobře přilnou k zemi, takže jsou nepropustné a měly by nahradit stavění hrází z písku.

Chránit mají hlavně část města pod ledečským náměstím, kde se voda poměrně často rozlévá. „Myslím si, že rozhodující je sníh na Žďárských vrších, který ještě netaje,“ uvedl Jiří Hladovec, vedoucí Odboru životního prostředí ve Světlé nad Sázavou.

Podle něj hrozí povodeň spíše až v dubnu. Před dvěma lety na kritických úsecích odtěžili náplavy a připravují další dlouhodobější opatření. „Sněhu máme opravdu hodně, těžko říci, jestli to půjde naráz nebo postupně,“ hodnotila předsedkyně osadního výboru v Bílku u Chotěboře Stanislava Simandlová.

Rozvodněná Doubravka tu třetího povodňového stupně naposledy dosáhla v roce 2002. Zde spoléhají na zařízení, které měří průtok vody a které by je mělo upozornit na stoupání hladiny.

Kukuřice musela pryč

V Pohledu u Havlíčkova Brodu obec loni vykoupila problémový pozemek v bezprostřední blízkosti obce. Osm let zde rostla kukuřice a pole bylo přes zimu zorané. „Při povodních v roce 2006 se ornice dostala do řeky a zaplavila domy a zahrady. Zbytky kukuřice byly až tři kilometry za obcí,“ líčil nepříjemné okamžiky starosta Pohledu Milan Klement. Obec provedla na zakoupeném pozemku terénní úpravy a chystá se ho zatravnit.

Zuzana Klementová

2.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Malý leguán.
2

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Havlíčkobrodsko – Hradozámecké noci již tento víkend zpřístupní milovníkům historie známé památky v netradičním čase a netradičním způsobem. Noční prohlídky na Havlíčkobrodsku nabídne zámek ve Světlé nad Sázavou a mimořádně bude otevřen i kostel svatého Víta v zatopené obci Zahrádka, kde v minulosti působil farář Toufar.

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení