VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek v Pohledu měl sloužit k výchově, zatím nebude

Pohled - Využít historický areál pohledského zámku k výchovně vzdělávacím účelům – to byl cíl jednoho z vážných zájemců o koupi objektu, obecně prospěšné společnosti SPEC.

20.3.2009
SDÍLEJ:

Pomalý zánik zřejmě čeká na historický areál pohledského zámku. Jeho osud mohly možná výrazně změnit aktivity obecně prospěšné společnosti SPEC. Všechno překazila dlouhá jednání s pohledskou samosprávou a realitní kanceláří, která má zámek za úkol prodatFoto: DENÍK/Libor Plíhal

O jakou společnost se jedná a jaké jsou její cíle, objasnil jeden ze zakladatelů, bývalý pohledský katolický kněz Jakub Jan Med.

Ten také vysvětlil, proč veškerá jednání o koupi zámku zatím vyzněla do ztracena. „Náš záměr měl finanční podporu ve Velké Británii. Zdlouhavá jednání s pohledskou samosprávou a realitní kanceláří, která zámek prodává, se však vlekla takovou dobu, až anglická libra devalvovala natolik, že koupi pohledského areálu nebylo možné uskutečnit bez problémů,“ řekl bývalý pohledský farář, který dnes spravuje farnosti v Úsobí, Štokách a Svatém Kříži.

Zájem stále trvá

Záměr společnosti SPEC o vybudování vzdělávacího střediska na území Českomoravské vysočiny ale trvá. Jen se do centra zájmu dostal jiný objekt.
Nicméně farář připouští, že pokud by se koupě této budovy nezdařila, pohledský zámek je pro aktivity SPECu pořád zajímavý.

„S organizací SPEC jsem se setkal koncem devadesátých let při návštěvě přátel ve Velké Británii, kde sídlila v bývalém klášteře. Líbilo se mi, jak organizace pracuje, pro koho je určena a jaké má cíle, proto mě zajímalo, zda by bylo možné založit něco podobného i v Čechách,“ zavzpomínal kněz (na snímku vlevo).

Zkratka SPEC je složením čtyř anglických slov – social, personal, educational (vzdělávání) a centre, ale znamená i spiritual (duchovní), peer (vrstevník). Česká podoba organizace SPEC vznikla u nás v roce 2007.

„Okruh její činnosti je zaměřen hlavně na organizaci vzdělávacích programů a projektů pro mládež. Pořádá například krátkodobé kurzy a programy pro školy a poskytuje prostory pro získávání praktických zkušeností z oblasti výchovy pro studenty pedagogických oborů. Ti v rámci projektu působí jako vychovatelé pod odborným dohledem pedagogů. Cílem je výchova dětí a mládeže k sociálnímu cítění i zdravému sebevědomí s cílem předejít asociálnímu chování a drogovým nebo alkoholovým závislostem,“ vysvětlil farář Med.

Turnusové ubytování

Společnost SPEC chtěla vytvořit v pohledském zámku středisko poskytující turnusové ubytování pro několik desítek dětí a jejich pedagogů společně s trvalým ubytovacím prostorem pro realizační tým složený z dobrovolníků i profesionálů. Ti by výchovné programy pochopitelně zajišťovali. V současné době se po neuskutečnění pohledského záměru zájem organizace SPEC přesunul do zámečku v Hoješíně, který patří Kongregaci sester františkánek.
SPEC jedná o možnosti spolupráce a spoluvyužívání tohoto objektu s královéhradeckou diecézí a církevním gymnáziem v Kutné Hoře.

SPEC, jeho historie a poslání
První z těchto center SPEC bylo založeno v anglickém městečku London Colney. Toto centrum pracuje od roku 1992 s mládeží ve věku 16-23 let. Mladší středisko The Loft založené v roce 1998 vzdělává děti mezi sedmi až patnácti lety.
Každoročně zde kurzy prochází až 10 tisíc mladých lidí.Nejmladší je SPEC east ve východním Londýně. Zabývá se sociální regenerací tamních skupin sociálně slabých.

Autor: Štěpánka Saadouni

20.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení