VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sklářství už nebude doménou, nahradí ho jiné odvětví

Světlá nad Sázavou - Starostka města Lenka Arnotová před časem uvedla, že Světlá se po likvidaci tamních skláren vrátila do bodu nula.

24.3.2009
SDÍLEJ:

V souvislosti se sklářskou krizí absolvovala starostka Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová už bezpočet jednání na místní, krajské, ale i celorepublikové úrovni. Iniciovala zákonodárnou iniciativu, stála u zrodu místní ekonomické rady.Foto: DENÍK/Jaromír Kulhánek

Platí to stále?
Výrok byl myšlen obrazně a vycházel jednoznačně z pádu skláren. Rozvoj města byl v sedmdesátých letech postaven výhradně na sklárnách a s nimi souviselo prakticky všechno. Už to neplatí a město se musí vypořádat především s vysokou nezaměstnaností. Z tohoto pohledu bod nula platí stále. Bohužel.

Má Světlá to nejhorší už za sebou?
Obávám se, že ne. V létě přestanou lidi ze skláren pobírat podporu v nezaměstnanosti. A počítat s tím, že si do té doby najdou jinou práci, s ohledem na prohlubující se recesi, asi nelze. Prostřednictvím dopisu jsem na tuto skutečnost upozornila předsedu vlády, poslance a senátory našeho volebního obvodu.

Mohla byste to konkretizovat?
Po podpoře v nezaměstnanosti nastupují sociální dávky. Vychází to ze zákona o sociální péči z roku 2006. Tedy z doby, kdy se ekonomika u nás vyvíjela standardně. Zákon byl postaven na principu, že lépe se musí mít ten, kdo pracuje. Ovšem z pohledu dnešní krize jsou podmínky, které tento zákon stanoví, velice přísné a doplácejí na ně dlouholetí zaměstnanci společností v úpadku, kteří chtějí pracovat.

Do sněmovny jdou novely insolvenčního zákona a zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatelů. Už dříve jste o nich hovořila a vaší výzvy se chopil kraj. Stejnou cestou se vydaly i odbory.
Je to tak a jsem tomu ráda. Oceňuji rychlost, s jakou se to stalo. Díky novelizaci je tu šance, že skláři dostanou zpětně tříměsíční mzdu.

Co jiného by mohlo Světlé pomoci?
Určitě rychlost a transparentnost insolvenčního řízení. Důležité bude, aby nový investor byl vybrán s ohledem na celkovou stabilizaci regionu. Jeho záměr by měl nabídnout ekologickou, produktivní a perspektivní výrobu, která sekundárně zajistí rozvoj navazujících odvětví. Vycházím z toho, že sklářství už nebude u nás doménou a nahradí ho jiné odvětví. Jednáme také s ministerstvy o podpoře investičních zakázek. Ve hře jsou pozemky pro průmyslovou zónu, rekonstrukce viaduktu v Lánecké ulici, opravy bytových jader, výměna oken bytů na sídlištích a podobně.

Jak byste zhodnotila dosavadní spolupráci se sklářskými odbory a insolvenční správkyní?
K této otázce se nebudu vyjadřovat.

Díky vaší iniciativě vznikl ekonomický tým. Tvoří ho místní podnikatelé a komunální politici. Pracuje podle vašich představ?
Jsme teprve na začátku. Máme rozpracovanou krizovou strategii, která vychází například i z opatření v oblasti rozpočtu města. Máme přislíbenou pomoc Hospodářské komory, Czech Investu, zástupců kraje. Výstupem by měl být projekt koncepčního řešení s návazností na čerpání dotací.

Nabídne nová pracovní místa také radnice?
Institut veřejně prospěšných prací nic neřeší. Můžeme nabídnout omezený počet pracovních příležitostí. A také to uděláme. Přiznávám, že zájem je.

V souvislosti se sklářskou krizí: setkala jste se už se starosty Poděbrad nebo Nového Boru?
Jednala jsem s oběma. Na každé město dolehla krize jinak. V Poděbradech situaci ovlivňuje blízkost Prahy nebo Kolína, navíc jde o vyhlášené lázně. Situace v Novém Boru se více blíží té naší. Věřím, že se s nimi setkám i osobně. Určitě si budeme mít co říct.

Obrátil se někdo ze zaměstnanců sklárny s žádostí o pomoc přímo na vás? Jako na starostku města?
Přímo ne. Mezi lidmi jsem ale často a vím, že spíše než jednorázovou pomoc upřednostňují pracovní uplatnění. Jde o racionální přístup, který oceňuji.

Autor: Jaromír Kulhánek

24.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení