Pokus se nezdaří a projekt je dočasně zastaven. Nikdo však netuší, co se doopravdy stalo. Tvůrci filmu se volně inspirovali skutečným experimentem, který probíhal v době II. světové války ve Philadelphii a jehož průběh je dodnes obestřen tajemstvím.

Autorem knihy nazvané Experiment Philadelphia, která se podrobně zabývá tímto podivným projektem, je Evžen Kulič, Čechoaustralan z Melbourne, který byl bezesporu jedním z nejzajímavějších hostů nedávného setkání příznivců záhad v Chotěboři. Evžen Kulič se narodil v Praze, jako dítě zažil druhou světovou válku a spojenecký nálet.

V roce 1968 nabídl vládě tajný přelet

„Chtěl jsem se stát pilotem, v patnácti se můj sen začal naplňovat,“ říká ve svých vzpomínkách autor jedné z nejčtenějších knih s vojenskou tematikou na pomezí literatury faktu a scifi.

Absolvoval vojenské gymnázium a stal se zkušeným pilotem. „V roce 1968 po vstupu vojsk Varšavské smlouvy, jsem vstoupil na Dubčekovu výzvu do strany a nabídl vládě, že s ní přelétnu tajně na západ. O mé nabídce uvažovali, ale nikdy se neuskutečnila. Já však svoji cestu na západ neopustil,“ vzpomíná Kulič. Poté, co dobrovolně odešel do zálohy, stal se instalatérem a po roce uprchl s třemi dětmi na západ – nejprve do Rakouska a později do Austrálie. Evžen Kulič postupně procestoval skoro celý svět a napsal o tom čtyři knihy.

„Život jsem se vždy snažil žít tak, jakoby každý den měl být tím posledním,“ tvrdí autor, který podklady o tajemném experimentu Philadelphia získal prostřednictvím dcery žijící v USA.

Coby host setkání příznivců tajemna a záhad přiznává, že žádné podivuhodné zážitky tohoto druhu neměl. „Snad jednou při návštěvě Peru a planiny Nazca jsem při fotografování indiánských mumií zaznamenal na fotografiích zvláštní skvrny. Nemohl to být poškozený film, co to bylo, netuším. Ani jsem se tím nijak nezabýval,“ vzpomíná spisovatel a cestovatel, který, jak tvrdí, se snaží posuzovat mimořádné události hlavně zdravým rozumem.

Jiná realita

Nevylučuje však, že existuje i jiná realita. „Taková, co se současnému ryze materiálnímu světu vymyká, ale my, odchovaní společností která má na všechno odpověď, si ji nedokážeme přiznat,“ říká bývalý pilot, který se v posledních letech do Čech často vrací, hlavně tehdy, když u protinožců panuje zima, aby si užil slunečného počasí a setkal se s přáteli, které neviděl skoro padesát let.